Budapesten jelenleg 25 anya vállalkozik arra, hogy anyatejet adjon le gyűjtőállomásokon, holott legalább háromszor-négyszer ennyire lenne szükség ahhoz, hogy teljesen kielégítsék a rászoruló csecsemők anyatejigényét - nyilatkozta a Magyar Nemzet csütörtöki számában Tasi Zsuzsanna, a Heim Pál Gyermekkórház által működtetett Anyatejgyűjtő Állomás vezetője.
Tasi Zsuzsanna a lapnak hangsúlyozta: a romló tendencia oka többek között az, hogy keveseknek van többlettejük, és alig néhányan felelnek meg a szigorú egészségügyi kritériumoknak. Egy csecsemőről gondoskodó anyának ráadásul nehézkes eljutni a kötelezően előírt szűrővizsgálatra - tette hozzá a szakember. Nem kedvez az anyatej-leadási kedvnek az sem, hogy 2002 óta ugyanannyit, literenként 1800 forintot fizetnek érte. A Heim Pál Gyermekkórházból további hat kórházba és - igény esetén - valamennyi kerület védőnői szolgálatára szállítanak a leadott anyatejből. A kereslet-kínálat közötti egyre növekvő szakadék miatt az intézmény vezetősége már kezdeményezte az anyatej árának megemelését.
Az anyatejgyűjtő állomás vezetője szerint nagyon fontos lenne megfelelően honorálni a többlettejüket leadó édesanyáknak a gesztust és azt, hogy hajlandóak vállalni mindazt, amivel maga a folyamat jár. Novák Katalin család-és ifjúságügyért felelős államtitkár és Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár július végén sajtótájékoztatón jelentette be, hogy 2700 forintra növelik az anyatej literenkénti árát. Az erre vonatkozó jogszabályt azonban még nem módosították - írja a Magyar Nemzet .
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az UNICEF és számos egyéb egészségügyi szervezet világszerte azt javasolja, hogy a gyermek legalább hat hónapos koráig intelligenciahányadosuk is magasabb.