Országok kerülhetnek víz alá

Ijesztő jövőképet festett az ENSZ új, éghajlatváltozás hatásait taglaló jelentése. Az előrejelzés szerint a sarkvidéki jég eltűnik, európai országok kerülnek víz alá és az ivóvízellátás is veszélybe került.

A napokban publikálta jelentését az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete. A riport azt is vizsgálja, hogyan hat az éghajlatváltozás az óceánok élővilágára és a Földön található hó- és jégtakaró állapotára. Közel hétezer tanulmány alapján összefoglalta azt is, mi lesz a sorsa a partvidékeknek - írja a hvg.hu .

Így teszi tönkre Magyarországot a klímaváltozás Magyarország legszegényebb részein lesznek a legelviselhetetlenebbek a hőhullámok. Kattintson a részletekért!

Rengeteg szárazföldet öntene el a víz

A klímaváltozásnak az óceánok élővilágára is komoly hatása van: ezek a hatalmas víztömegek a levegőből hőt és a szén-dioxidot nyelnek el, ám minél jobban "igénybe vesszük" ezt az elraktározó képességüket, annál melegebbek lesznek. Ennek következtében egyre savasabbá válik, a felső rétegében található oxigén mennyisége pedig akár 80 százalékkal is csökkenhet. Emiatt a tenger élővilága jelentősen lecsökken, és a halászok hálójába is akár 24 százalékkal kevesebb hal kerülhet az évszázad végére. Veszélyben vannak a korallzátonyok és a nagy hínárerdők is, amelyek szintén rengeteg fajnak biztosítanak otthont.

Az évszázad végére több országot is elönthetnek az óceánok. Fotó: iStock
Az évszázad végére több országot is elönthetnek az óceánok. Fotó: iStock

A felmelegedés következtében a grönlandi és az antarktiszi jéglemezek olvadnak, ezáltal pedig évente több mint 400 milliárd tonna víz keletkezik. Az Északi-sarkvidék hóval borított területe 13 százalékkal csökken évtizedenként, ha a felmelegedés mértéke eléri a 2 fokot. A sarkvidék környékén mintegy négymillió ember él, őket közvetlenül érinti a változás, közvetve azonban az egész világra komoly hatást gyakorol.

Az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt eddig 16 centiméterrel emelkedett a tengerszint, és ez a változás folyamatosan gyorsul. Ha a károsanyag-kibocsátás mértéke is tovább emelkedik, a tenger szintjének növekedése száz év múlva már négyszer olyan gyors lesz, mint napjainkban. Ez esetben a tenger szintje 2100-ra 1,1 méterrel lenne magasabb a mostaninál, hogyha viszont radikálisan csökkentjük a kibocsátást, a víz csak 43 centiméterrel emelkedne meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A víz néhány országtól komoly mértékben venne el területeket. Az IPCC egy korábbi dokumentuma alapján az évszázad végére arányaiban Málta veszítheti el a legtöbb szárazföldet az európai államok közül - az ország szárazföldi területének 12 százaléka kerülhet víz alá, míg Görögországnak 3,5 százalékát öntheti el a tenger. A sós víz a talajba is beszivárogna, ami több ország vízkészletét és mezőgazdaságát is befolyásolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra