Mindenki ismeri a nyári éjszakákat megkeserítő, zümmögő szúnyogokat: csípésük kellemetlen, pokolian viszkető, dagadt bőrt hagy maga után, de a duzzanat néhány óra alatt lelohad és a viszketés is elmúlik - legalábbis a szerencséseknél. Vannak azonban olyanok, akiknél komoly allergiás reakciót vált ki a szúnyogcsípés, sőt a legújabb információk szerint a szúnyogcsípés komoly betegségek veszélyét is magában hordozza.
Mint dr. Kapiller Zoltántól, a Magyar Kullancsszövetség elnökétől megtudtuk, az elmúlt években olyan szúnyogok is megjelentek hazánkban, melyek emberre és állatra egyaránt veszélyes betegségek kórokozóit hordozzák. Ezek közé tartozik a szívférgesség és a bőrférgesség (ezek a betegségek egyre több kutyát érintenek), illetve a nyugat-nílusi láz, melyet már embereknél is diagnosztizáltak.
A zümmögő szúnyogoknál is veszélyesebbek lehetnek azonban a néma, lepke- vagy törpeszúnyogok. Ezek az aprócska állatok teljesen hangtalanok, és mindössze két milliméteres testükkel könnyedén átférnek a szúnyogháló résein. A fent felsorolt betegségek mellett leishmaniosist is terjesztenek, és embert, állatot egyaránt megfertőzhetnek.
"A szúnyogokban az a legveszélyesebb, hogy csípés után nem pusztulnak el, hanem tovább táplálkoznak, egyik áldozatukról szállnak a másikra" - mondta dr. Kapiller Zoltán. "Így egyetlen éjszaka alatt akár egy egész családot megfertőzhetnek."
A szakember szerint a prevenció, ezen belül a személyvédelem lehet a legjobb megoldás: használjunk szúnyog-, illetve kullancsriasztó krémeket vagy roll-onokat, és keressünk antibakteriális, érzékeny bőrükre és gyermekekre is használható termékeket - a kicsik vannak ugyanis a legnagyobb veszélyben!