Az USA 14 szövetségi államában zajló, mintegy húsz kutatás eredményeit elemezve jutottak erre a következtetésre. A vizsgált háztartásokban vett porminta 90 százalékában találtak a kutatók tíz egészségre veszélyes anyagot, közöttük a Kaliforniában 2011-ben rákkeltőnek minősített TDCPP égésgátlót. Ez az anyag gyakran megtalálható a bútorokban, gyermekek számára készült termékekben és más háztartási cikkekben a George Washington Egyetem közegészségügyi kara által készített, az Environmental Science and Technology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint.
Számos háztartási termékben - PVC-padlóban, kozmetikumokban, testápoló és tisztítószerekben, bútorokban és építőanyagokban - meglévő 45 olyan molekulát találtak a mintákban, amelyek egészségkárosítóak lehetnek. A műanyagok rugalmasságát növelő DEPH ftálsav is gyakran jelen volt a mintákban. A ftálsavak kozmetikumokban, festékekben, ruhaanyagokban és játékokban találhatók meg. Egészségügyi problémák egész sorát - például gyermekeknél az intelligenciahányados csökkenését és légzési nehézségeket - hozzák kapcsolatba ezekkel a vegyületekkel.
A következő leggyakoribb kemikáliák a porban a fenol nevű aromás vegyületek és az égésgátlók. Találtak továbbá a textilek, pizzásdobozok és mobiltelefonok gyártásához használt perfluor vegyületeket is. Ezek immunrendszeri, emésztőrendszeri problémákat okozhatnak, illetve zavarhatják a belső elválasztású mirigyek működését.
"A kutatás eredményei arra engednek következtetni, hogy az emberek - mindenekelőtt a gyermekek - naponta találkoznak a porban megtalálható olyan vegyületekkel, amelyek komoly egészségi problémát okozhatnak" - mondta Ami Zota, a Washington Egyetem környezeti tudományokkal foglalkozó tanársegéde, a tanulmány egyik társszerzője. Ezek az apró részecskék belélegzéssel vagy a bőrön keresztül kerülhetnek a szervezetbe. A tudósok szerint a leginkább veszélyeztetettek a padlón játszó kisgyermekek.