Rejtélyes kórtól zöldültek el a lányok

A középkorban jól ismert betegség volt a szűzlánykór, vagy más néven zöld betegség. Ez elsősorban fiatal lányokat érintett, a levertség mellett furcsa, zöldes színezetet adva bőrüknek.

A középkori orvoslás a legtöbb betegség esetén feltételezésekből indult ki, a mai tudással egyszerűen és könnyen kezelhető betegségek akkor még komoly kihívást jelentettek. Ilyen, mára elfeledett, egészen bizarr betegség volt a szűzlánykór, vagy más néven zöld betegség. Ezt tipikusan fiatal lányok kapták el, és az egyik leglátványosabb tünet a bőrszín zöldes elváltozása. A furcsa betegséget furcsa gyógymóddal kívánták gyógyítani.

Csokoládéval és szexszel gyógyították

A betegség tüneteiről először az 1500-as évek közepén Johannes Lange német orvos írta le: levertség, általános gyengeség, étvágytalanság, és persze a zöldre színeződött bőr. A korabeli orvoslás morbus virgineus, vagyis szüzek betegsége néven emlegette ezt a különös kórt, mert főleg fiatal nőket érintett, akiknél jellemző tünet volt a menstruáció megszűnése. Emiatt úgy tartották, hogy a betegség oka a "beteljesületlen szerelem", így a gyógymódnak is egy szerelmes éjszakát írt fel az orvos. "Háljon férfival, ha megfogan, fel fog gyógyulni" – javasolta Lange doktor.

csoki
Csokoládéval gyógyították a vashiányt. Fotó: Getty Images

Ugyanakkor a 18. századra már közismertté vált a nézet, hogy a betegség oka egyszerűen vashiány, ami a rossz táplálkozásból fakad. Ezt vastartalmú ételekkel próbálták gyógyítani, illetve olyan élelmiszerekkel, melyekről azt hitték, hogy vastartalmú, például a csokoládé. A szűzlánykórként ismert betegséget ma hiperkromikus anémiaként tartja számon az orvostudomány. Ez tulajdonképpen vérszegénység, amit vitaminhiány, illetve vashiány okoz, de lehet örökölt is, és a vörös vérsejtek elhalványulásával jár. Ez sápadt bőr formájában látszik meg az emberen, ami extrém esetben zöldes árnyalatot is felvehet.

A vashiány alapvetően vashiányos vérszegénységet okoz, betegségeként már azt emlegetjük, nem magát a vashiányt. Mindig az egész szervezetet érinti, függetlenül attól, hogy a vas legnagyobb mennyiségben a vörös vérsejtek hemoglobinjában van jelen. Napjainkban is rengeteg embert érint, a fejlett országokban a táplálkozási szokásokból és az életmódból adódóan akár a lakosság 60-80 százaléka is áteshet rajta élete folyamán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra