Rekordmeleg évtizedet zárunk

Az elmúlt tíz év lehet a Föld eddigi legmelegebb évtizede. A kutatók már most majdnem biztosra mondják, hogy a 2010-2019 közötti átlaghőmérséklet a legmelegebbé tette az idén befejeződő évtizedet.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) által bemutatott adatok szerint az idei év sorozatban a második vagy harmadik legmelegebb év a rendszeres mérések kezdete óta. Ha a számok továbbra is változatlanok maradnak, akkor a 2015-2019 közötti időszak a valaha feljegyzett legmelegebb ötéves periódus. A szakértők szerint az üvegházhatású gázok kibocsátása okozza a kivételes mértékű globális melegedést.

jégolvadás, klímaváltozás, globális felmelegedés, emberi tevékenység, melegrekord, extrém meleg
Ijesztő gyorsasággal olvad a jég és emelkedik a tengerszint. Fotó: iStock

Szokatlan hőség volt idén

A világ számos részén volt szokatlan hőség idén. Dél-Amerika, Európa, Afrika, Ázsia és Óceánia is melegebb volt a korábbinál, míg Észak-Amerika egyes régiói a szokásosnál hidegebbek voltak. Európát júniusban és júliusban érte el egy-egy nagy hőhullám . Franciaországban például országos rekord született, amikor június 28-án 46 Celsius-fokos hőséget mértek. De Németországban, Hollandiában, Belgiumban, Luxemburgban és Nagy-Britanniában is megdőlt idén az országos hőségrekord.

27 év alatt ennyit változott a Föld - a részletekért kattintson ide!

A WMO az elmúlt 10 évben tapasztalt rekordhőmérsékleteket egyértelműen összekapcsolja az üvegházhatású gázok kibocsátásával, amely az emberi tevékenység - többek között az autóvezetés, a fakitermelés és a széntüzelés - következménye. A szén-dioxid , a metán és a dinitrogén-oxid koncentrációja 2018-ban rekordokat döntött.

Nagy a veszély

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A felmelegedés próbára teszi a természetet. Mindkét sarkvidéken olvad a jég , és a tengerszint emelkedése is jelentősen felgyorsult 1993 óta. Az üvegházhatású gázok által generált hő nagy része az óceánokba kerül, emiatt a vizek sokkal savasabbak lettek, a tengeri hőhullámok pedig egyre gyakoribbá válnak. A megnövekedett hőmérséklet azonban - amellett, hogy kárt tesz a természetben - az emberekre is hatással van. A hőhullámok különösen az idősebbeknek jelentenek kockázatot.

"A régebben évszázadonként egyszer előforduló hőhullámok és áradások egyre gyakoribb eseményekké válnak. A Bahamáktól Japánon át Mozambikig számos ország szenved trópusi ciklonoktól. Erdőtüzek pusztítanak az Északi-sarkkörön és Ausztráliában is" - mondta el Petteri Taalas, a WMO vezérigazgatója. Az 1980-as évek óta minden évtized melegebb, mint az azt megelőző.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra