A legtöbb bejelentés továbbra is Fejér megyéből érkezett. Innen 144 alkalommal hívták a katonákat feltételezett robbanóeszközhöz az év első hat hónapjában. Pest megyében 124, Veszprém megyében 72 alkalommal kezeltek robbanóeszközöket a katonák – olvasható a Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezrede pénteki Facebook-bejegyzésében. A fővárosban és Pest megyében kellett a legtöbbször soron kívül, vagyis 24 órán belül intézkedniük feltételezett robbanóeszközök miatt, összesen 67 alkalommal. Fejérben 13, Komárom-Esztergom megyében 10 alkalommal kellett soron kívül intézkedniük.
Az idei év első fél évében hozzávetőleg 10,8 tonna különböző típusú, jellemzően a második világháborúból visszamaradt robbanóeszközt, illetve lőszert semmisítettek meg az ezred tűzszerészei. Ehhez több mint 210 kilogramm robbanóanyagot használtak fel.
Családi ház udvarán és templomtoronyban is találtak bombát
Ami a kirívóbb eseteket illeti, a Fejér megyei Nagyegyházán egy családi ház közelében húzódó gyalogos úton, közterületen került elő egy gyújtószerkezet nélküli, 82 milliméteres szovjet repesz aknavető gránát júniusban. Szintén júniusban eső mosott ki egy kilőtt állapotú, 105 milliméteres magyar romboló gránátot Székesfehérvár és Zámoly között, egy kukoricás mellett vezető földes úton. A Pusztaszabolcs melletti Felsőcikolapusztán pedig egy társasház kertjében 4 darab 7,5 centiméteres német páncéltörő lőszer és 13 darab 7,5 centiméteres német repesz lőszer került elő márciusban.
Júniusban Pest megyében, Üllő külterületén egy római kori szarmata telep feltárásakor került elő két szovjet RG-42-es kézigránát tárolócsavarral és a hozzájuk tartozó gyújtószerkezetekkel, valamint egy kilogrammnyi szovjet gyalogsági lőszerrel. Dunavarsányban pedig egy horgásztó partján, stégépítés közben került elő egy 15 centiméteres német repeszromboló gránát. Májusban Piliscsabán, egy családi ház kertjében összesen 34 darab 15 centiméteres magyar repeszromboló gránátot találtak biztosított gyújtószerkezetekkel, szállítható állapotban, míg Gödöllőn építési munkák előkészítésekor találtak egy szovjet gyártmányú, 35 kilogramm tömegű repeszbombát, biztosított gyújtószerkezettel.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szerencs külterületére egy mezőgazdasági gépbe szorult 10 centiméteres repeszromboló gránáthoz riasztották a tűzszerészeket áprilisban. A robbanóeszköz kilőtt állapotú volt, így még gépbe szorult helyzetében távolították el élesített gyújtószerkezetét a katonák. Sátoraljaújhelyen pedig a Bortemplom tornyában áprilisban, a felújítási munkák alatt találták meg a 15 centiméteres német repeszromboló gránátot, amely valószínűleg 1944 decembere óta szunnyadt a padló alá fúródva.
A Komárom-Esztergom megyei Csép külterületén 63 darab 82 milliméteres szovjet repesz aknavetőgránátot – összesen 250 kilogrammnyit – találtak egy szántóföldön áprilisban. Májusban a Nógrád megyei Balassagyarmaton egy autóalkatrész-kereskedés hátsó udvarában, árokásás során találtak egy 15 centiméteres német repeszromboló gránátot. Februárban Erdőkürt külterületén pedig földmunkák során egy szovjet 100 kilogrammos romboló légibomba került elő. Somogy megyében, Siófokon egy bevásárlóközpont parkolója melletti töltés oldalában találtak összesen 75 darab különböző típusú második világháborús robbanótestet márciusban. A Csepeli Szabadkikötő területéről pedig egy szovjet és egy német 250 kilogrammos légibombát szállítottak el a tűzszerészek januárban.
Borítókép: MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred/Facebook