Rossz döntések vezettek a vízválsághoz

Azért tapasztalunk vízválságot, mert irracionálisan hozzuk meg a politikai és beruházási döntéseket helyi és globális szinten egyaránt - mondta a Víz Világtalálkozón Jennifer Sara, a Világbank-csoport globális vízügyi megoldásokkal foglalkozó részlegének igazgatója.

A természeti katasztrófák 90 százaléka vízzel kapcsolatos, valamit egyre gyakoribbak és súlyosabbak az aszályok és az áradások. A problémát tovább súlyosbítja, hogy a szennyvíz 80 százaléka tisztítatlanul kerül vissza a környezetbe, amelynek káros következményei vannak egészségünkre és a bolygónkra nézve is. A gyenge vízminőség ráadásul harmadával vetheti vissza a gazdasági teljesítményt - magyarázta az igazgató.

vízválság, vízhiány, Víz Világtalálkozó, válsághelyzet, vízszennyezés, áradások
A rossz döntések vezettek a vízválsághoz. Fotó: iStock

Változtatni kell

Napjainkban több százmilliárd dollárt költünk a jelenlegi viselkedésünk káros következményeinek elhárítására, legyen szó az aszályok , az áradások vagy a nem megfelelő szennyvízkezelés hatásainak mérsékléséről. A vízfelhasználás nagy része magáncélú, a gazdaságok használják az összes vételezett víz 70-80 százalékát, főként öntözésre. Ám ha az állam túltámogatja a gazdaságok vízhasználatát, az pazarláshoz vezet - emelte ki a szakértő.

"Meg kell előzni a vízválságot" - olvassa el korábbi cikkünket!

A helyzetre a vízkörforgásra épülő gazdaság jelenthetne megoldást, amelynek célja, hogy a szennyvíztisztításban rejlő lehetőségek minél hiánytalanabb és innovatívabb kiaknázásával önfenntartó rendszerré változtassa a vízgazdálkodást. Ehhez azonban elengedhetetlenek az állami ösztönzők - mondta.

Az egyik legbonyolultabb ügy

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Összetettsége miatt a klíma- és a vízkérdés a legbonyolultabb ügyek közé tartozik, amelyekkel az emberiség szembesül - mutatott rá Martin Frick, az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó szakértője. A szakértő szerint mindkét probléma túlnőtt a nemzetközi diplomácián, és radikális együttműködésre van szükség ahhoz, hogy eredmények szülessenek.

A 2019-es Budapesti Víz Világtalálkozóra több mint kétezer szakértő és döntéshozó érkezett, többségük Délkelet-Ázsiából és Afrikából - tehát azokból a térségekből, ahol már most is szembesülnek a vízzel kapcsolatos problémákkal .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra