Az Egészségügyi Világszervezet nemzetközi jelentőségű közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett a majomhimlő rendkívül gyors afrikai terjedése miatt. A szakemberek szerint ráadásul már az európai országok is veszélyben vannak. Rusvai Miklós is úgy látja, hogy Afrika után Európában is nagyobb számban jelenhet meg a fertőzés. A víruskutatót az Infórádióban kérdezték az okokról, a következményekről és a megelőzésről.
Oltás és rágcsálók
A fekete himlő elleni vakcinázás az 1990-es években megszűnt, és mostanra több olyan generáció is van a vírus jelenlétével érintett a területeken, amelyik fogékony, mert nem lett vakcinázva. A fekete himlő vírusát ugyan sikerült teljesen kiirtani a földről, de védettség sincs ellene, és úgy tűnik, ennek a félelmetes és több évszázadon, évezreden keresztül pusztító vírusnak a helyét veszi át a majomhimlő, mert az immunizáltság megszűnt az emberekben – emelte ki a műsorban a szakember. Mint azt hangsúlyozta:
a majomhimlő félelmetes betegség, és ami még rosszabb, hogy az áldozatok zöme15 év alatti gyerek.
A rendkívül gyors afrikai terjedés oka még, hogy a majomhimlő vírusa az érintett afrikai országokban a különböző rágcsálófajokban fennmarad, és tünetmentesen végigfertőzi a többi vadon élő rágcsálót. Ezeket az állatokat pedig az érintett országokban élelemként elfogyasztják, megfertőződnek, majd továbbadják a fertőzést. Minél több eset van Afrikában, annál valószínűbb, hogy a vírus előbb-utóbb más földrészeken is megjelenik, sőt ott is járvány indulhat – hangzott el a műsorban.