Az emberi test körülbelül öt liternyi vért tartalmaz. A belső vérzés a belső szervekben keletkező vérfolyás, míg a külső vérzések a test belsejében keletkeznek, és annak természetes nyílásain - orr, száj, végbélnyílás, húgyutak, genitális nyílások - vagy a bőr sérülésein keresztül távoznak. A nagyon erős vérzés veszélybe sodorhatja a sérült életét.
Az orrvérzés okai
Az orrvérzésnek több oka lehet, felléphet sérülés, az orr erőszakos tisztogatása, az orrnyálkahártya kiszáradása, vagy hirtelen fellépő magas vérnyomás hatására. A magas vérnyomás és a vérzékenységgel járó betegségek (például csökkent vérlemezkeszám, májbetegség, fehérvérűség, öröklődő vérzékenység és öröklődő, vérzésekkel járó hajszálértágulat) mellett az érelmeszesedés is hajlamosító tényező. Az orr vérzése nagy vérveszteséget is okozhat, főleg ha a vérző ér egy kis ütőér, vagy ha véralvadási zavar áll a háttérben. Ritka esetben még sürgős vérátömlesztésre is szükség lehet.
A vérzés csillapítása
Az orrvérzés ijesztő látvány, de általában veszélytelen. Először fújja ki az orrát, hogy az esetleg kialakult vérrögöcske, amely a vérzés fennmaradását okozhatja, távozzon az orrból. Ezután az ujjaival - ha szükséges, akkor papír-zsebkendővel - szorítsa össze az orrcimpákat. Ha a vérzés az orr elülső részén egy erecskéből ered, akkor ez a művelet valószínűleg elég ahhoz, hogy elálljon. Ha a vérzés az orr hátulsó részéből jön, vagy egy kis ütőérből, az orrlyukak elszorítása egyáltalán nem hatásos.
Ilyenkor azonnal orvost kell hívni, aki tamponálja a sérült részt. Az orrtampont érösszehúzó anyaggal és fájdalomcsillapítóval itatják át. Ha a vérzést így sem sikerül elállítani, a fül-orr-gégész beavatkozása válik szükségessé. A szakorvos ezüstnitrátoldattal, elektromos szike segítségével (ma már ritkán használják, mert alkalmazásakor a környező nyálkahártya is sérülhet), vagy hátsó tamponálással állítja el a vérzést. A tamponoknak 2-3 napig, de minimum 12 óráig az orrban kell maradniuk.
Az orrvérzéssel érdemes azonnal orvoshoz fordulni
Nyilvánvaló helyi ok hiányában a vérzés hirtelen kialakuló magas vérnyomás következménye is lehet. Ha a vérzés egy betegség tüneteként jelentkezik, az alapbetegség diagnosztizálása és gyógyítása vezet eredményre. Például azokon a betegeken, akiknél örökletes vérzéses hajszálértágulat okoz gyakori orrvérzést, és ez súlyos vérszegénységhez vezet, az orrsövényre történő bőr átültetésével segítenek.
Törések
Balesetek következtében gyakori a csontos-porcos orr törése, sérülése. A törés tünetei jellegzetesek: a törés pillanatában reccsenés hallható, az orr alakja megváltozik, megdagad, az orrcsont fájdalmassá, kórosan mozgathatóvá válik. Az orrsövény bevérzése nagyon ritka, elfertőződve tályogot okozhat.
Ha a törés külső sérüléssel jár, a sebet fertőtleníteni kell, mert elfertőződhet. Az eltört orrcsontot helyre kell igazítani. A beavatkozás fájdalmas, de általában a helyi érzéstelenítés elegendő. Az orrsövény és a porcos részek sérülése légzési zavart eredményezhet, mely az idő folyamán rosszabbodhat. Ennek következtében gyakoribbá válhatnak a melléküreg-gyulladások.
A ferde orrsövényt , porcot műtéttel korrigálják. Az orrcsont törése gyakran plasztikai műtétet is szükségessé tesz, így nagy valószínűséggel visszaállítható a sérülés előtti állapot.
Segíts magadon - orrvérzés esetén:
- A fejet hajtsa előre. Ne túl erősen fújja ki az orrát.
- A hüvelyk- és a mutatóujjával szorítsa össze az orrcimpákat
- A tarkóra helyezett hideg borogatás vagy jégtömlő segít elállítani a vérzést, mert a hideg hatására a kis erek összeszűkülnek.
- Ha a vérzés elállt, az orrot 12 órán keresztül nem szabad tisztogatni, nehogy a sérülés ismételten kialakuljon.
- Nyílt sérülés esetén ajánlatos a sebet tiszta, száraz kendővel, kötszerrel letakarni az orvosi ellátásig.
- Ha a csont vagy a porc is megsérül, mindig forduljon orvoshoz!
- Az orrvérzést okozhatja a túl száraz levegő is, párásítson a túlfűtött szobában.