Életveszélyes a Balaton jegén tartózkodni. A parti sáv egyes részein és a kikötőkben kialakult 2-3 centiméteres jég ugyanis alkalmatlan a közlekedésre és a sportolásra – figyelmeztetett a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Ne a Balatonon akarj korcsolyázni!
A tájékoztatás szerint a következő napokban sem várható, hogy ez a vékony jégréteg lényegesen vastagodjon, hiszen a déli órákra +3-4 Celsius-fok várható, és éjszaka sem lesz -4 Celsius-foknál hidegebb a Balaton mellett. Jövő héten pedig, az enyhén melegedő időjárás és a szél hatására tovább mosódik, törik vagy akár teljesen el is tűnhet a kikötőkben vagy a part melletti vízterületeken képződött jég.
Komoly bírság jár a szabályszegőknek
Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel, kikötők és veszteglőhelyek területén, valamint folyóvizeken tilos a szabad vizek jegén tartózkodni. A szabályok betartását a rendőrök fokozottan ellenőrzik. A szabályok megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halőr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője 6500-tól 65 ezer (ismételt elkövetés esetén 90 ezer) forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, amelyben akár a 200 ezer forintot is elérheti a pénzbírság összege.
Ezt tedd, ha baj van
Ha bármilyen, jéggel kapcsolatos veszélyhelyzetet észlelsz (beszakadás, süllyedés), azonnal értesítsd a 112-es segélyhívón a vízirendészet járőreit, vagy kérj segítséget a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányságtól a 1817-es vízi segélyhívón. Fontos, hogy a jeges vízből mentett embert nem szabad azonnal túlfűtött, meleg helyre vinni. Fokozatosan kell felmelegíteni a testét, a vérkeringését normál módon beindítani, de előtte meg kell szabadítani őt jeges ruháitól. A bajbajutottat minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni.