A hirtelen szívhalált a világon mindenhol – így Magyarországon is – a vezető halálokok közé sorolják. Ilyen esetben az első 3-4 perc sorsdöntő lehet, nagyon fontos tehát, hogy a túlélési esélyek növelése, valamint a komoly károsodások elkerülése érdekében mielőbb megkezdjék az érintettnél a mellkaskompressziót és a lélegeztetést.
Aki nyilvános helyen holtan esik össze, többnyire csak laikusok segítségére számíthat, vagyis a mentő kiérkezéséig egy hozzá nem értőnek kell megkezdenie az újraélesztést. De vajon ugyanolyan eséllyel kap segítséget egy nő, mint egy férfi? Erre volt kíváncsi az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (OMSZA) 2024-es, 3000 fő megkérdezésén alapuló, nem reprezentatív kutatása is. Nézzük, mit sikerült kideríteniük.
Ugyanolyan eséllyel kap segítséget egy nő, mint egy férfi?
A hazai kutatást egy külföldi szaklapban megjelent tanulmány inspirálta, amelynek legfontosabb megállapítása az volt, hogy míg a közterületen szívrohamot szenvedett férfiak 80 százalékánál valaki biztosan elkezdi az újraélesztést, addig ugyanez az arány a nők esetében csupán 60 százalék. Ha valaki eszméletlenül esik össze az utcán, még nem tudhatjuk, mi áll a háttérben, viszont kötelességünk lenne segítségére sietni.
Egy másik, a témában folytatott svéd reprezentatív kutatás szerint a megkérdezett férfiak 22 százaléka kellemetlennek érezné, ha egy nőt kellene újraélesztenie. Szintén ebben a kutatásban megkérdezett nők és férfiak 54 százaléka nyilatkozott úgy, hogy azért nem kezdené meg az újraélesztést egy nőn, mert attól tartana, hogy illetlen viselkedéssel vádolnák meg. A kutatás szerint tehát az emberek több mint fele inkább hagyna meghalni egy földön fekvő, eszméletlen nőt, minthogy azt kockáztassa, illetlen viselkedéssel vádolják meg, mert hozzáért.
A magyarok inkább attól félnek, hogy bajt okoznak
Az OMSZA kutatásában az alábbiakkal indokolták válaszukat azok, akik azt jelölték meg, hogy nem mernének újraéleszteni egy nőt:
- a résztvevők több mint 75 százaléka attól fél, hogy az erős mellkasi nyomásokkal inkább ártana, mintsem segítene; tudnának, segíteni már nem,
- a válaszadók negyede bevallotta: nem tudja, hogyan és hol nyomja a nőnemű bajbajutott mellkasát;
- a válaszadók 14 százaléka tartana attól, hogy illetlen viselkedéssel vádolnák meg;
- 10,4 százalék pedig úgy nyilatkozott: félne egy kényes testrészhez, például egy női mellhez nyúlni újraélesztés közben.
A magyar emberek tehát még mindig elsősorban attól tartanak, hogy laikusként csak ártani tudnak, ha megkezdik az újraélesztést, legyen szó akár nőről, akár férfiról. A nők újraélesztésétől viszont itthon és külföldön is hasonló okokból tart a lakosság.