Egy szövettani mintavétel, illetve az ebből kapott "színes kép" ráadásul még azt is jelezte, hogy a beteg életveszélyben van.
A tapintásos vizsgálat során a beteg a bordaív alatt jobboldalt érzékenyen - hirtelen megfeszülve - reagált. A vércukorszint, a máj- és a vesefunkció értékei mindazonáltal a normál tartományban ingadoztak. Vizeletében ugyanakkor gennyet mutattak ki. Az ultrahangos vizsgálat során az orvosok a jobb vese erős megnagyobbodását vették észre, és a vese normál velő- (medulla renis) és kéregállománya (cortex renalis) nehezen volt felismerhető - írja a Spiegel Online, a német internetes újság a különleges esetet ismertetve.
A specialisták abból indultak ki, hogy a férfinak akut vesemedence-gyulladása van. Újból vért vettek tőle, hogy az okokat felderítsék. Mielőtt még a baktériumkultúrákat megvizsgálták volna, a szokásos irányelvek szerint - vagyis a gyanú alapján - antibiotikumos kezelésbe kezdtek. Ám a laborvizsgálat kimutatta: a vérben nincs baktériumfertőzésről szó, miközben a vizeletből E. coli baktériumok tenyészthetők ki. Ezek hólyag- és vesemedence-gyulladást is kiválthatnak. A választott antibiotikum a feltételezett kórokozók ellen kifejezetten hatásos, így az orvosok számára az eset megoldottnak tűnt.
A páciens azonban nem lett jobban, sőt rosszabbodott az állapota. Elvileg, átlagos esetben, három napon belül javulnia kellett volna a helyzetnek. Ám a láz maradt, a hasi fájdalmak erősödtek és a vérsejtek száma is tovább emelkedett. Az orvosok ezúttal már elbizonytalanodtak, és CT-vizsgálatot rendeltek el. Ehhez kontrasztanyagot juttattak a vesébe. Gennyesedéstől, tályogtól tartottak, pontosabban a felgyülemlett genny betokosodásától a vesében, miután az antibiotikum esetleg mégsem hatott a baktériumokra.
A felvételek azt mutatták, hogy a vese gömbszerűen megduzzadt, továbbá nem minden részében volt megfelelő a vérellátás. Az orvosoknak ekkor újabb gondolata támadt: lehet, hogy nem baktérium-, hanem gombafertőzésről van szó! A gyanú nyomán azonnal elkezdték egy "széles spektrumú", azaz több féle gomba ellen hatékony szerrel a kezelést. Ezután ultrahangos kontroll alatt egy finom tűvel szövetmintát vettek a jobb veséből. Az elemzés kimutatta, hogy valóban, a második sejtés bizonyult valósnak - a színes vizsgálati kép azt mutatta, tényleg gombaspórák okoztak életveszélyes fertőzést a betegnél. A Mucorales rendbeli gombákról volt szó, amelyek a fejespenészfélékhez tartoznak.
Ilyen gombáktól rendszerint csak a gyenge immunrendszerű emberek betegednek meg. Ha pedig egyébként egészséges személyről van szó, akkor sokszor csak a vesét támadják meg ezek a kórokozók. A legtöbb gombafaj teljesen ártalmatlan az emberre - írták a Lancet című brit szakfolyóiratban a különleges esetet ismertető orvosok. Ugyanakkor a Mucorales gombafertőzések az utóbbi évtizedekben gyakoribbá váltak. A gyors diagnózis és az agresszív terápia ilyenkor létfontosságú - derül ki a Lancet nyomán a német internetes újság cikkéből is.
A férfit hamarosan műtőasztalra fektették: a sebészek eltávolították a jobb veséjét. A megmaradt vese ezután megfelelően ellátta a funkcióit, a férfi azonban továbbra is kapott gombaellenes szert, az esetlegesen visszamaradt spórák elpusztítására.
A páciensnek szerencséje volt végül: gyorsan felépült az életveszélyes fertőzésből, és teste problémamentesen reagált arra, hogy immár csak egy veséje maradt. Négy hónappal később a beteg jól volt, és vesefunkciói normál értékeket mutattak.
Forrás: Spiegel Online