Az Oroszországból indult, Kék Bálna-jelenség egyre sűrűbben bukkan fel a környező országok híradásaiban, és az utóbbi napokban-hetekben itthon is egyre nagyobb pánikot kelt. Ennek lényege, hogy bizonyos csoportok internetes közösségi oldalakon keresztül környékeznek meg tinédzsereket, akiknek először önkárosító, veszélyes és törvénytelen feladatokat adnak, majd végül rábeszélik őket az öngyilkosságra .
A bálna és a pillangó
A jelenségről korábban az Index is írt, lényege, hogy az interneten keresztül egy morbid játékba csalnak bele fiatalokat: 50 napon keresztül különféle feladatokkal puhítják őket: például lopniuk kell, illetve saját testükbe vésni a csoport szimbólumait: a bálnát, vagy a pillangót. Ez a két szimbólum is az öngyilkosságra , illetve a halálra utal, a csoport érvelése szerint ugyanis a bálna a partra úszással követ el öngyilkosságot, a lepkék pedig csupán utolsó életszakaszuk végén válnak széppé. A nehéz életszakaszukban lévő gyerekekkel sokszor éjszaka veszik fel a kapcsolatot, amikor a bódult fáradtság miatt befolyásolhatóbbak. Emiatt azok a gyerekek, akikkel a szektás csoport felvette a kapcsolatot, sokszor álmosnak, fáradtnak tűnhetnek, és gyakran rajzolnak bálnákat és pillangókat.
Már a szomszédos Romániából is több esetet jelentettek, amelyek összefüggésbe hozhatóak a Kék Bálna csoportokkal. Öt 12-13 éves lány megpróbálta magát megfojtani, de nem járt sikerrel, nem úgy, mint az a 11 éves gyermek, aki - feltehetőleg a "játék" hatására - felakasztotta magát. Rajtuk kívül több diák is csoportosan kárt tett magában, az azonban nem egyértelmű, hogy az internetes közösségeknek ebben milyen szerepük volt. A rendőrség szerint magyar áldozata idáig nem volt az efféle öngyilkos csoportok tevékenységének.
Mi visz rá egy gyereket az öngyilkosságra?
"A közösségi oldalak nem megszüntethetők a 21. században, ezek fontosak a gyerekeink életében, és nagyon sok jó dolog történik itt velük, rengeteget tudnak beszélgetni, viccelni, élményt megosztani egymással" - mondta az Indexnek Dr. Balázs Judit, az ELTE PPK Fejlődés- és Klinikai Gyermekpszichológia Tanszékének vezetője. "Azok között a fiatalok között, akiknek öngyilkossági gondolatai, tervei vannak, legalább 90 százalékuknál fennáll valamilyen pszichiátriai betegség, többségüknél nem is egy, és ezek általában nincsenek kezelve. A leggyakoribb a depresszió , ami sokszor társul alkohol- és/vagy droghasználattal" - magyarázta a szakember.
Továbbá ok lehet az is, hogyha a gyermekkel valamilyen negatív életesemény történik, például válnak a szülei, magányos, iskolai kudarcok érik, vagy zaklatják a társai. A serdülőkor egy érzékeny időszak, amikor egyszerre zajlik le számos biológiai változás, és mérföldkőnek tekinthető életesemény. Ilyenkor hajlamosak a tinik szélsőségekben gondolkodni, egyes dolgokért rajonganak, míg másokat gyűlölnek.
Azoknak a fiataloknak a többsége, akiknek öngyilkossági gondolatai vannak, valamilyen formában ezt jelzik a környezetüknek, például gyakran ki is mondják, hogy "Én már csak egy megoldást látok, öngyilkos leszek", vagy "Úgyis kiszállok az egészből, nem lesz több gondotok velem" - magyarázta Dr. Balázs Judit. Hozzátette: gyakran csak a legjobb barátjuknak beszélnek öngyilkossági szándékukról, azzal a kitétellel, hogy arról senkinek sem szólhatnak. Ilyenkor azonban a titkolózás súlyos veszélybe sodorhatja az érzelmileg labilis fiatalt.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Kérjük, olvassa el ezt az oldalt ! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.