Szívburok- és szívizomgyulladás, ritmuszavar, koleszterinszint-emelkedés, trombózis, magas vérnyomás jelentkezhet azoknál, akik a delta variánssal fertőződtek meg a koronavírus-járvány legutóbbi hullámában. Egy amerikai kutatás igazolta azt is, hogy a 20 év alatti fiataloknál hatszor gyakrabban alakul ki szívizomgyulladás a COVID-19 nyomán, mint egyébként - hívta fel a figyelmet Dr. Menyhárt Orsolya, az Affidea Magyarország járóbeteg-szakellátás orvosigazgatója.
Egy főiskolai sportolókat vizsgáló kardiológiai MR-programban a volt COVID-19-betegek 46 százalékánál találtak szívizomgyulladásra vagy korábbi szívizom-sérülésre utaló bizonyítékot, annak ellenére, hogy egyikük sem került kórházba. Sőt, a résztvevők felénél csak enyhe tünetek jelentkeztek. Egy másik amerikai kutatásban 20 és 50 év közötti, COVID-19-en átesett pácienseket vizsgáltak a fertőzés után 3 hónappal, és 78 százalékuknál fedeztek fel valamilyen kardiovaszkuláris problémát. Az Egyesült Államok egészségügyi hivatala (CDC) hivatalos felmérése szerint a delta variáns miatt hosszú COVID-ban szenvedő betegek 40 százalékánál fordul elő szívburok- vagy szívizomgyulladás 70 nappal a fertőzés után.
Mindezekből kiderül, hogy a veszélyes kardiovaszkuláris problémák nemcsak a kórházban kezelt COVID-19-betegeket és az idős, krónikus pácienseket érintik, hanem az egészséges, fiatal felnőtteket is. Magyarországon az elmúlt három hónapban a delta variáns uralta a koronavírus-járvány negyedik hullámát, amelyben több százezer ember fertőződött meg. A fentiek tükrében több tízezer volt COVID-19-betegnél jelentkezhetnek kardiovaszkuláris problémák. Ha valaki átesett a koronavírus-fertőzésen, és rendszeresen sportol, annak mindenképpen érdemes elmenni egy post-COVID-szűrésre, mert egy rejtve maradó szívizomgyulladás akár végzetes is lehet
Fontos a post-COVID-kivizsgálás
Bár a járványt megelőző időszakban elsősorban az idősebbeket, az elhízottakat és helytelen életmódot élő embereket érintették a szív- és érrendszeri problémák, most a COVID-19 kapcsán a fiatalok, a sportos életet élők is megjelentek a kardiológiai szakrendeléseken. Fontos, hogy a COVID-19-en átesett betegek - a fertőzés súlyosságától függetlenül - gondoljanak a vírus hosszú távú ártalmaira is, mert a szervezetük nem biztos, hogy teljesen felgyógyult. Négy-hat héttel a fertőzést követően érdemes részt venni egy kardiológiai kivizsgáláson, így kiderülhet, ha valamilyen szív- és érrendszeri probléma alakult ki, és megkezdődhet a kezelés.