Szlávik Jánossal az InfoRádió Aréna című műsorában beszélgettek, és kezdésként a szeptemberi iskolakezdésről kérdezték. A szakember szerint nagyon sok érv szól amellett, hogy az iskolákat ki kell nyitni, de vannak ellenérvek is, így elképzelhető, hogy bizonyos intézmények kinyitnak ősztől, míg mások a távoktatást fogják választani. Mint hangsúlyozta: zárt terekben muszáj a maszkhasználat, ám ez az iskolákban nehezen megvalósítható.
"Nem a maszkhasználat szabályait kell szigorítani, hanem azokat kell betartani, amik jelenleg vannak. Abszolút látható az elmúlt hetekben, hogy hogy lazul a fegyelem. Tömegközlekedési eszközökön, éttermekben, bevásárlócentrumokban nem vagy nem helyesen használják a maszkot, pedig a helyes maszkhasználat és a távolságtartás, illetve a gyakori kézfertőtlenítés az, amivel egyelőre védekezni tudunk" - így a főorvos, aki úgy vélekedik: ahol a járványügy lazít, ott jön a második hullám, ahol viszont betartatják az emberekkel a szabályokat, ott nem kell számítani rá.
"A jól hordott maszk a jó maszk"
Azzal kapcsolatban, hogy milyen a megfelelő maszk , kijelentette: a jól hordott maszk a jó maszk. "Tehát az, ami az ember orrára van felhúzva, az a bizonyos merevítő, ami fölül van benne - és legyen benne merevítő -, az szépen rásimul az arcunkra, ezáltal megakadályozza, hogy a levegő bejusson. Általában elegendő a sebészi maszk utcán, bevásárlóközpontban, olyan helyeken, ahol nagyobb embertömeg van. Az FFP2-FFP3-as maszkokat, ezeket a speciális védőeszközöket, amelyek természetesen jobban védenek a vírusfertőzéstől, én meghagynám az egészségügyben dolgozóknak" - magyarázta Szlávik doktor.
Szóba került az is, hogy itthon minden negyedik ember kórházban fertőződött meg a koronavírussal - erről egyébként mi is írtunk korábbi cikkünkben. Szlávik János szerint "szerencsétlen megfogalmazás volt, hogy minden negyedik ember a kórházban fertőződött meg, mert ez nem igaz". Majd így folytatta: "Minden negyedik ember került kórházba. A kórházi fertőzés pedig akkor jön létre, hogyha valamelyik beteg a kórházban tartózkodása során fertőződik meg például a koronavírussal, de ez azért ritka."
Hosszú hetekig nem tudnak visszatérni a normális életbe
A lélegeztetőgépes kezelésről azt mondta Szlávik doktor, hogy a gép segít abban, hogy a szervezet magától vagy gyógyszerek segítségével legyőzze a koronavírust. "A koronavírus következtében csökken az oxigénszint, egy gyulladás alakul ki a tüdőben, amit az emberi szervezet már nem tud kezelni, és az alacsony oxigénszint miatt meg kell emelni azt, és a tüdőt segíteni kell egy géppel abban, hogy normálisan vegye a levegőt, és kivárja azt az egy-két hetet, amíg meggyógyul a koronavírusból" - részletezte a szakember. Hozzátette: a lélegeztetőről lekerült betegek még hosszú heteken keresztül nem tudnak a normál életbe visszatérni.
Együtt győzte le a rákot és a koronavírust is a 46 éve házas pár - a megható történet részleteit társportálunk, az nlc.hu cikkében találja meg.