Szputnyik V: ezeknek a betegeknek nem ajánlják

Müller Cecília országos tisztifőorvos is jelezte már, az orosz oltóanyaggal óvatosan kell eljárni bizonyos krónikus betegeknél. A Népszava pedig a Gamaleja Intézetre hivatkozva összegyűjtötte, pontosan kiknek nem ajánlott a Szputnyik V.

Immár négyféle vakcinával oltanak Magyarországon az új típusú koronavírus okozta COVID-19 ellen: Pfizer, Moderna (mindkettő mRNS-vakcina), AstraZeneca és Szputnyik V (ezek 3. generációs technikával készült virális vektor típusú oltások, melyek gyengített adenovírusra épülnek). Az oltási rendben jelenleg az idősek és a 60 évesnél fiatalabb krónikus betegek vakcinázása zajlik a háziorvosi rendelőkben és a kórházi oltópontokon. Utóbbiakon most a krónikus betegségben nem szenvedő, korábban regisztrált idősek kapják meg az oltóanyagot, a megyei oltási munkacsoportok és a háziorvosok közös szervezésében.

A Szputnyik V-t nem ajánlják a krónikus betegségekben szenvedőknek. Fotó: Getty Images
A Szputnyik V-t nem ajánlják a krónikus betegségekben szenvedőknek. Fotó: Getty Images

Mindez azért fontos, mert ezekre a helyekre viszik majd az orosz vakcinát, a Szputnyik V-t, amiről Müller Cecília országos tisztifőorvos a napokban elmondta, a gyártó szerint "bizonyos krónikus betegségeknél kellő óvatossággal" kell eljárni. A szakember akkor nem részletezte, melyek ezek a betegségek, a Népszava azonban a védőoltást jegyző Gamaleja Intézet korábbi, január közepi figyelmeztetésére hivatkozva az alábbi listát "gyűjtötte", kiknek nem ajánlott a Szputnyik V:

  • krónikus májbetegek,
  • krónikus vesebetegek,
  • krónikus endokrin-betegek, különös tekintettel a pajzsmirigy-diszfunkcióra, és a nem jól beállított cukorbetegségre.
  • A vérképzőrendszer súlyos betegségében szenvedők,
  • epilepsziások,
  • koszorúér-, az agyi vérkeringés, a különféle szívgyulladások és egyes idegrendszeri és érbetegségekben szenvedők.

A lap szerint az intézet azt is jelezte, az oltás kockázatos lehet autoimmun betegségek esetén, mert az immunrendszer stimulálása az állapot súlyosbodásához vezethet.

Koronavírus: nincs egyetértés az oxfordi vakcina kapcsán Romániában a lakosság több mint fele beoltatná magát az új típusú koronavírus ellen. Közben az is kiderült, hogy Horvátországban a 65 év felettieket is beoltják majd az AstraZeneca oltóanyagával, Szlovéniában viszont nem. A nyugdíjasok nem értenek egyet a horvát kormány döntésével. További részletek itt .

A 60 év alatti krónikus betegek ezt kapják

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cikk kitért a 60 év alatti, regisztrált krónikus betegek oltására is, csokorba szedve, kiket vakcinálnak az oltási program ezen időszakában az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztetett oltóanyaggal:

  • a szív- és érrendszeri betegeket,
  • krónikus tüdőbetegeket,
  • daganatos betegeket,
  • cukorbetegséggel kezelteket,
  • transzplantáción átesetteket.

Sokan az ajtóban tolonganak

A Népszava beszámolója alapján bár általában gyorsan és jól szervezetten zajlanak az ország 25 kórházi oltópontján a vakcinázások, vannak kirívó esetek. Egy közösségi hálón terjedő fotó szerint például a kistarcsai kórház folyosóján, ugyan maszkban, de távolságtartás nélkül várakoztak az emberek, ráadásul az intézményvezetők szerint hiába nyitottak meg újabb folyosókat, mindenki az ajtóknál tolongott. Aznap több mint 400 embert fogadtak.

A SARS-CoV-2 vírussal való találkozás, illetve a betegségből való felépülés után immunrendszerünk emlékezni fog a kórokozóra, és elpusztítja, ha megint ráakad. De ennek az immunválasznak a tartóssága nem világos. Új kutatások szerint azonban a súlyos COVID-19 után erősebb immunvédelem alakulhat ki. További részletek korábbi cikkünkben .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra