Szúnyogokkal támadnak a zikavírusra

Az Egyesült Államok gyógyszerészeti hatósága (FDA) engedélyezte egy biotechnológiai cégnek, hogy génmódosított szúnyogokat eresszen szabadon Floridában. Ezzel a módszerrel szeretnék célba venni az Aedes aegyipti szúnyogfajt, amely elősegíti a zikalázat és más betegséget okozó vírusok terjedését.

Hónapokig tartó társadalmi egyeztetés előzte meg a döntést, és az FDA szakértői úgy látták, nincs semmilyen ártalmas hatása az Oxitec által létrehozott génmódosított szúnyogoknak. A cég persze nem eregethet bármikor szúnyogokat, előbb engedélyt kell kérnie a helyi hatóságoktól. Ez a döntés valamikor ősszel kerül napirendre – írta az Index.hu .

Az Aedes aegypti szúnyogfaj képes továbbítani a dengue-lázat okozó kórokozót, de az Oxitec változata a vadon élő nőstény szúnyogokkal párosodva is olyan utódokat hoz, amelyek fiatalon elpusztulnak, még mielőtt szaporodni tudnának.

A GMO szúnyogok kitenyésztését nem a zikavírus ellen kezdték el, hanem a szintén fenyegető halálos dengue-láz és a chikungunya fertőzés ellen. De a lakosság meglehetősen nagy kétkedéssel fogadta a tervet, s 2014 végén a change.org petíciós weboldalon 130 ezer aláírást gyűjtöttek össze a kísérlet ellen.

„Azt hiszem, hogy a tudományos rész rendben van, s biztosan meg lehet ölni a szúnyogokat génmódosítással, de a GMO probléma továbbra is kényes kérdés a nagyközönség számára” – nyilatkozta akkoriban Phil Lounibos, a Florida Orvosi Rovartani Laboratórium szúnyogirtási szakértője.

A zikavírus-fertőzés egy rövid lappangási idő után megjelenő akut, influenzaszerű kórkép. A kórokozó egy úgynevezett flavivírus, a fertőzés pedig sokszor teljesen tünetmentes. Részletek!

A tigriscsíkos Aedes aegypti szúnyogok nőstényei a csípésekkel terjesztik a vírusokat. Ez a moszkitófaj nem repül nagy távolságokra, de az éghajlatváltozás miatt megfelelő élőhelyeket talál egyre északabbra is, így a faj lassan elérte az USA a legdélebbre fekvő városait, például Key Westet. Ezzel az a probléma, hogy a fertőzött szúnyogok átadhatják a vírusokat a helyi populációnak is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Génmódosított szúnyogokat engednének szabadon, hogy megállítsák a zikát

Jelenleg az Aedes aegypti irtását rovarölő szerekkel oldják meg. Ám ez a faj többnyire helyben marad, s így ha ismételten ugyanazokat a vegyszereket alkalmazzák vele szemben, lassan kialakulhat benne a mérgekkel szembeni rezisztencia. Sőt ez már meg is történt a korábban hatásos hat szer közül néggyel szemben.

A brit Oxitec biotechnológiai cég – amelyet oxfordi kutatók indítottak – ezért javasolta, hogy kemikáliák helyett GMO technológiával lépjenek fel a moszkitók ellen. Egy olyan eljárást szabadalmaztattak az Aedes aegypti tenyésztésére, amelyben a herpes simplex vírus, az E. coli baktérium fehérje fragmenseket, valamint korall és káposzta géneket is felhasználnak. Az így létrehozott szintetikus DNS-t használták a kísérletekben. Kiderült, hogy ez végzetes a szúnyogokra, mert elpusztítja a lárvákat, mielőtt repülni vagy csípni tudnának.

A kísérleti moszkitó populációból manuálisan eltávolították a nőstényeket, s csak a hímeket engedik szabadon, amelyek nektárral táplálkoznak, és nem csípnek. A módosított hímek, pedig párosodni fognak a vad nőstényekkel, amelyeknek az utódai elpusztulnak azelőtt, hogy aktívvá válhatnának.

Úgy látszik, hogy a lakosságban már nagyobb a félelem a halálos veszélyeket jelentő betegség kórokozóját hordozó szúnyogok csípésétől, mint a genetikailag módosított moszkitó csípésétől való rettegés. Emiatt kaphatott az Oxitec GMO technológiája zöld utat. Hogy a hatóságok helyesen döntöttek-e, az majd csak a jövőben derül ki.

Forrás: Index.hu , DailyMail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.