Tengerbe öntik az atomvizet. Ez a legjobb megoldás?

A szennyezett vizet a lehető legnagyobb mértékben megtisztítják a benne található radioaktív tríciumtól, majd mintegy harminc év leforgása alatt, folyamatosan beleengedik az egészet a tengerbe.

Noha a japán kormány egy éve bejelentette, hogy a fukusimai atomerőműből származó tisztított szennyvizet a Csendes-óceánba engedik, és szakértők szerint ez egy helyes döntés, környezetvédők tiltakoznak ellene. A megoldást a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) jelentése hozhatja el, amely már dolgozik azon, hogy a tengerbe eresztett radioaktiv anyagok mértéke milyen mértékben természetkárosító.

dsada
A fukusimai atomerőmű látképe. Fotó: Getty Images

"A japán kormány helyesen cselekszik, amikor a fukusimai erőmű tisztított szennyvizét az óceánba engedi", reagált a kritikákra tavaly Nigel Marks, a Curtin Egyetem fizika és csillagászat tanszékének docense. A vizet a lehető legnagyobb mértékben megtisztítják a benne található radioaktív tríciumtól, majd pedig mintegy harminc év leforgása alatt, folyamatosan beleengedik az egészet a tengerbe. Szakemberek szerint ez egyben már azt is jelenti majd, hogy a víz nem lesz veszélyes az emberekre.

A sugárzás így hat a pajzsmirigyre Az 1986-ban történt katasztrófa és a pajzsmirigyrákos betegek számának megugrása közötti összefüggésekre dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpontpajzsmirigyspecialistája mutat rá.

A kritikusok ezzel szemben azt mondják, hogy ha a fukusimai atomerőműből származó tisztított szennyvizet az óceánba engedik, az negatív hatással lesz a szomszédos országok tengeri környezetére és közegészségére. A meglévő tisztított szennyvíz még tartalmaz más radionuklidokat. Egyes modellszámítások szerint a radioaktív anyagok a kibocsátás időpontjától számított 57 napon belül elterjednek a Csendes-óceán nagy részén, és 10 év múlva a világ vizeire.

A Greenpeace Kelet-Ázsia vezető nukleáris szakértője szerint a nemzetközi atomenergia ügynökségnek szigorúbban kellene kivizsgálnia, hogy mi történt a természeti katasztrófát követően a reaktorokkal. Az IAEA áprilistól kezdődően több tanulmányban fogja ismertetni elemzéseit, de azt már most megígérte, hogy a helyiek aggodalmait figyelembe veszik.

Mint arról beszámoltunk , 2011-ben egy kilences erősségű földrengés pusztító cunamit idézett elő Japán keleti partvidékén. A tizenöt méter magas hullámok a Fukusima atomerőmű reaktorait elérve üzemzavart okoztak, amely megolvasztotta mindhárom magot, és ez erős sugárzást bocsátott ki. A probléma most leginkább a több mint egymillió tonna szennyezett víz, ami az eső miatt fokozottan emelkedik a tárolókban, hónapokon belül pedig a teljes telítődés veszélye áll fenn.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.