Az ENSZ szerint naponta csaknem ezer 5 év alatti gyerek hal meg a szennyezett ivóvíz, a nem megfelelő vécé vagy a hiányos higiénia következtében kialakuló betegségekben. Az ENSZ egyik célja, hogy 2030-ra a Föld teljes lakossága számára rendelkezésre álljon tiszta és megfizethető ivóvíz, valamint mindenkinek elérhetőek legyenek a megfelelő mellékhelyiségek.
Küzdelem a tífusz és a bélférgesség ellen
Az ezredforduló óta a minimális ellátottság területén mutatkozott fejlődés. A minimális ellátottság azt jelenti, hogy a lakóhelytől legfeljebb 30 perces gyalogútra van egy védett vízforrás, a víz azonban nem tiszta teljes bizonyossággal. Ebben az esetben vannak mellékhelyiségek is, amelyeket nem kell más családokkal megosztani, az ürülék eltávolítása azonban nem megoldott. A biztos ellátottság pedig az, amikor a lakóhelyen mindig közvetlenül elérhető a nem szennyezett ivóvíz, és mindenki hozzáférhet az ürüléket folyamatosan eltávolító mellékhelyiségekhez is.
"Ha az országok nem tesznek nagyobb erőfeszítéseket, olyan betegségekkel kell továbbra is együtt élnünk, amelyeket már régóta csak a történelemkönyvekből kellene ismernünk" - véli Maria Neira, a WHO munkatársa. Ilyen betegségek a tífusz , a hepatitisz-A, a kolera, a hasmenéses betegségek, a férgesség vagy a bakteriális szemgyulladás.