A torokgyulladás kialakulásáért számos baktérium- és vírus lehet felelős, az esetek több mint a felét jellemzően vírusos fertőzés okozza, de gombás fertőzések, vagy más vegyi anyagok is okozhatják a kialakulását.
Fertőz vagy sem?
Ha a fertőzést baktérium okozza, akkor – mint más felsőlégúti megbetegedések esetében is – cseppfertőzéssel terjedhet a betegség. A torokgyulladást okozó baktériumok könnyen átjutnak emberről emberre, szoros érintkezés útján. Egy beszélgetés, tüsszentés, köhögés vagy akár a kézen megtapadt baktériumok, a levegőbe és tárgyakra kerülve megfertőzhetnek másokat is.
Akik belélegzik, vagy megérintenek egy kórokozókkal fertőzött tárgyat, ezután az orrukat vagy a szájukat, a nyálkahártyájukon keresztül megkaphatják a fertőzést. Különösen, ha az immunrendszerük kevésbé ellenálló, vagy veszélyeztetett csoportba tartoznak. Kisgyermekek, idősek, vagy krónikus betegségekben szenvedők, könnyebben elkaphatnak ilyen baktériumok által okozott fertőzést.
De olyan is akad, akinél – bár érintkezett fertőzöttel – semmilyen tünet nem alakul ki, a betegség egyáltalán nem fejlődik ki.
Mennyi ideig fertőző a baktérium okozta torokgyulladás
Akik számára az orvos antibiotikumot ír fel a torokgyulladásra, nagyjából 24 óra alatt kevésbé fertőzővé válhatnak. Akik azonban, nem szednek antibiotikumot, nem fordulnak orvoshoz sem, akár néhány hétig is terjeszthetik a baktériumokat. Akár egy hónapig is fertőző lehet valaki, ha nem kap megfelelő kezelést.
Általában körülbelül 2-5 nappal a baktériumokkal való közvetlen érintkezés után kezdenek megjelenni a tünetek.
És ha vírusos torokgyulladásunk van?
A tünetek megjelenése, mennyisége és erőssége is árulkodó lehet.
A következő jelek arra utalhatnak, hogy a fertőzés vírusos lehet, nem pedig baktérium okozza:
- Köhögés
- Orrfolyás
- Rekedtes hang
- Kötőhártya-gyulladás
A láz viszont olyan tünet, amely jelzi, hogy ideje az orvost valóban felkeresni. Gyermekek, várandós kismamák, idősek, vagy krónikus betegek esetében mielőbb szükséges a kivizsgálás, és akár a kezelés elindítása is.
Torokgyulladás, ha már kivették a mandulánkat
A torokgyulladás általában a torkot és mandulákat érinti. Akkor is kaphatunk torokgyulladást, ha már nincs mandulánk, de valószínűleg ritkábban, és a tünetek is jóval enyhébbek lehetnek.