Tragédiához vezethet, ha nem figyelsz erre ősszel

Minden évben több olyan esethez is riasztják a tűzoltókat, ahol az úgynevezett mustgáz felszaporodása okoz problémát a borospincékben.

A mustgáz valójában nem más, mint szén-dioxid. Ez egy színtelen-szagtalan gáz, amely a szőlő erjedése során szabadul fel: egyetlen liter must mintegy 42 liter szén-dioxidot juttat a légtérbe. Bár önmagában nem mérgező, a mustgáz azonban nehezebb, mint a levegő, így megfelelő szellőzés hiányában hamar kiszoríthatja azt a pincéből a must erjedése közben. Ha valaki belép egy ilyen helyiségbe, rövid idő alatt oxigénhiányos állapotba kerül, ami szédüléshez, majd eszméletvesztéshez, végül fulladáshoz vezethet – hívja fel a figyelmet a Facebookra feltöltött tájékoztató kisfilmjében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Mint az a posztból kiderül, a mustgázmérgezés legbiztosabban szellőztetéssel és szén-dioxid-érzékelő felszerelésével előzhető meg. Emellett egyszerűbb megoldásként szóba jöhet a gyertyás módszer is: a must erjedése idején mindig vigyünk le magunkkal egy égő gyertyát a pincébe. Ha a láng elalszik, az már az oxigénhiány jele, ezért ilyenkor azonnal ki kell menni a helyiségből. „A szén-dioxiddal telített pincébe csak a külső levegőtől függetlenített, úgynevezett sűrített levegős légzőkészülékben szabad bemenni, ezért aki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét” – tanácsolja a katasztrófavédelem.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.