A jó idő mindenkit kicsalogat a szabadba, de nem árt óvatosnak lenni. A szakértők szerint ilyenkor húsz percnél többet nem lehet a napon lenni, mert nagyobb a leégés veszélye, mint nyáron.
Az év első, langyos tavaszi napsütése veszélyesebb, mint azt sokan gondolják. Időjárási szakértők szerint ugyanis a napsütés csaknem olyan erős, mint augusztus végén. Viszont mivel a hőmérséklet nem olyan magas, tömegek merészkednek ki a szabad ég alá úgy, hogy nincsenek tisztában az ezzel járó kockázatokkal. Pedig a leégés veszélye ilyenkor sokkal nagyobb, mint nyáron, sokan nem is ússzák meg.
A figyelmeztetések ellenére az emberek 40 százaléka még mindig égeti magát a napon, hogy szépen lesüljön, nem törődve azzal, hogy már kétévente egy leégés is elég ahhoz, hogy a bőrrák esélye megháromszorozódjon. Nézze meg, mi jelezheti a bőrrákot, kattintson ! A Focus Online által megszólaltatott Katja Ivanova svájci bőrgyógyász szerint az érzékeny bőrűek ilyenkor jobban teszik, ha húsz percnél többet nem töltenek a napon. Aki például egész télen alig mozdult ki a szabadba, a bőre sokkal nagyobb veszélyben van tavasszal. Egy dolog pedig biztos: minden egyes leégés növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.
Az orvosok azt tanácsolják, figyeljünk arra, hogy ruházatunk védjen az UV-sugarak ellen, akár már egy napellenzős baseballsapka is komoly védelmet nyújthat, vagy ha egyszerűen olyan helyekre húzódunk, ahol nem süt ránk a napfény .
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.