Turia Pitt: van élet az összeégés után

Hosszútávú triatlonversenyre készül az ausztrál Turia Pitt, annak ellenére, hogy 5 évvel ezelőtt még kómában feküdt súlyos égési sérülései miatt. Az orvosok nem sok esélyt adtak neki, de a pozitív környezet és gondolkodás felül tudott kerekedni a bajban.

2011-ben szenvedett életveszélyes égési sérüléseket az ausztráliai Kimberley régióban megrendezett 100 kilométeres futóversenyen Turia Pitt . A bozóttűz miatt a fiatal lány testének 65 százaléka súlyosan megégett, jobb és bal kézfejéről négy-négy ujját amputálni kellett, majd hetekig feküdt kómában. Több mint száz operációt hajtottak végre rajta, családja és vőlegénye lelki támogatásának eredményeként viszont nem csak újra képessé vált az önálló életre, hanem éppen az egyik legkeményebb hosszútávú triatlonversenyre készül.

A jelenleg 29 éves sportoló két éven keresztül kompressziós kötést viselt, még az arcán is. Komoly fizikai és lelki fájdalmait tovább nehezítette, hogy folyamatosan különböző műtéteken esett át, közben pedig újra meg kellett tanulnia enni, inni és járni. A legnehezebb az volt a számára, hogy az egykori aktív sportoló életét nem tudta folytatni, hiszen barátja az intenzív osztályon kérte meg a kezét, és azóta is folyamatosan támogatja mindenben kedvesét.

Turia Pitt súlyos égési sérülését követően két éven keresztül kompressziós kötést viselt, még az arcán is

A gyerekek sokszor kíváncsiak: szeretik megérinteni, megfogni, megkóstolni a dolgokat. Ez azonban abban az esetben, ha a dolgok forróak, akár súlyos égési sérülésekhez is vezethet. Mit tegyünk, ha előfordul egy ilyen baleset? Mivel a tűz nélkülözhetetlen része az életünknek, így a legtöbben már szembesültek kisebb égési sérülésekkel. Sajnos, a súlyos égési sérülések sem ritkák, akárcsak a vele járó életveszélyes szövődmények sem. Az égési sérülést a kültakaró érintettsége szerint négy fokozatba soroljuk. A kórkép súlyosságát az érintett felület nagysága, az égés foka és az életkor határozza meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fenti esetben a legsúlyosabb égési sérülésekről beszélünk, harmadfoknál teljes vastagságában sérül a bőr (ezért hólyagok sem keletkeznek), a fájdalmat érzékelő receptorok is kárt szenvedtek, míg negyedfokú égés esetén elpusztulnak a bőr alatti szövetek is, sőt az izmok, a csontok is, akár elszenesedhet az égett végtag.

A súlyos, nagy kiterjedésű égési sérülések terápiájának alapja - vénabiztosítás után - a folyadékpótlás és a sebellátás. A nagy mennyiségű, ásványi anyagokat és fehérjéket tartalmazó sebváladék vesztése felboríthatja a beteg vérkeringését, ettől sokkos állapotba kerülhet. Ennek kivédése érdekében nagyon fontos az infúziós folyadék- és fehérjebevitel. Az elhalt bőrterületeket, szöveteket műtéti úton kell eltávolítani, ezek későbbi pótlása sorozatos plasztikai sebészeti beavatkozásokkal, bőrátültetésekkel történhet. A bőr létfontosságú védelmet nyújt a fertőzések ellen, ezért roncsolódása esetén antibiotikus kezelés válhat szükségessé.

A mély típusú másod- és a harmadfokú égési sérülés esetén a gyógyulás 3-4 hétnél hamarabb nem következik be. Amennyiben a baleset a légutakat is érintette, hosszas lélegeztetés és intenzív osztályos kezelés válik szükségessé a károsodás mértékének függvényében. A sérülés olyan mértékben károsíthatja a bőrt, hogy ha hegesedés indul meg, akkor szinte azonnal szükség van gyógytornász segítségére is.

A fertőzés kiküszöbölése után a legnagyobb veszélyt a zsugorodó hegek jelentik, amelyek - ha az ízületek felett helyezkednek el - gátolják azok mozgását. A mozgáshiány és a bőr zsugorodása a több hónapig tartó rehabilitáció kihívásai közé tartoznak. A gyógyulás nagyban függhet a család közreműködésétől és segítségétől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.