A csalók módszere, hogy filmelőzetesek nézéséért kínálnak extra magas fizetést. A regisztrációt követő pár napos próbaidő után a munka elkezdéséhez belépési díjat kell fizetni, amely az ígéret szerint visszajár. A gyanútlan "munkavállalók" gyakran a legjobb barátaikat, családtagjaikat is beszervezik, mert nyilván nekik is szeretnének könnyen elérhető plusz jövedelmet. Később derül csak ki, hogy a befizetett pénzt nem kapják vissza – figyelmeztet közleményében az Országos Rendőr-főkapitányság.
Az áldozattá válás elkerülésének legjobb módja, ha ismerjük a jellemző elkövetési módszereket, ezáltal nem dőlünk be a csalóknak. Érdemes hangsúlyozni, hogy a személyes találkozás hiánya és az internet nyújtotta anonimitás jelentősen megkönnyíti a bűnözők munkáját. A rendőrség azt javasolja, hogy mielőtt belépnél egy ilyen rendszerbe, tartsd be az alábbi óvintézkedéseket, hogy semmiképpen se válhass áldozattá.
- Győződj meg arról, hogy a rendszer valóban azt a szolgáltatást nyújtja, amelyre vállalkozik, és nem csupán tagságát bővíti.
- Légy elővigyázatos, ha a rendszer tagjaként kiegészítő bevételt, illetve jutalékrendszer keretében könnyen elérhető és kimagaslóan magas jövedelmet ajánlanak.
- Győződj meg arról, hogy írásba foglalták-e azt, hogy a tagok pénzügyi hozzájárulását pontosan mikor, hogyan, milyen feltételek teljesülése esetén fizetik vissza.
- Ügyelj arra, hogy megfelelően rögzítsék, a tagok pénzügyi hozzájárulása pontosan hogyan fog megtérülni, illetve megtérülhet-e új tagok beléptetése nélkül is.
- Járj utána, mely vállalkozás működteti a rendszert. Ha külföldön bejegyzett vállalkozás áll mögötte, akkor arra is figyelj, hogy azzal milyen elérhetőségeken tudod felvenni a kapcsolatot, valamint milyen jogérvényesítési lehetőségeid vannak.
- Légy elővigyázatos, ha virtuális fizetőeszközök használatára (például Bitcoin stb.), ajánlására kérnek valamely rendszer keretében. Ezek a fizetőeszközök ugyanis nem állnak a jegybank felügyelete alatt, így fizetésképtelenség esetén a hazai garanciaalapok kártalanítása sem terjed ki ezekre.
- Ne kapkodd el a dolgokat! Nyugodtan tegyél fel kérdéseket, keress rá a kapcsolattartó nevére, fotójára és profiljára, hogy szerepel-e más oldalakon is.
- Figyelj a helyesírási és nyelvtani hibákra, a következetlenségekre és a kifogásokra. Gyanús például, hogy a másik fél az interjú során azért nem mutatja az arcát, mert nem működik a kamerája.
- Mielőtt munkát vállalsz az online térben, beszélj róla a családoddal, barátaiddal is, kérd ki véleményüket.
Az ajánlatok mögött komoly szervezett bűnözői hálózatok állhatnak, amelyek teljes mértékben elhitetik az áldozatokkal, hogy egy valódi és legális tevékenységet végeznek. Ehhez weboldalakat hoznak létre, illetve telefonos és e-mailes ügyfélszolgálatot működtethetnek.
- Legyen gyanús, ha könnyű munkalehetőséget ajánlanak és nagy profitot garantálnak!
- Légy óvatos, ha pénzt kérnek!
- Ne küldj, ne adj meg bankkártya- vagy online banki adatokat, és ne küldj másolatot okmányaidról sem!
- Ne telepíts ismeretlen programokat, applikációkat a számítógépedre, telefonodra!
Ha mégis megtörtént a baj, mentsd le a csalókkal folytatott összes beszélgetést, üzenetváltást, mert ezek bizonyítékként szolgálhatnak egy bűntetőeljárásban. Mielőbb tedd meg a feljelentést a lakhelyed szerinti rendőrkapitányságon!