A hideg idő beálltakor a helytelenül bekötött, vagy nem megfelelően szellőző fűtőberendezések miatt a lakásban megnőhet a veszélyes gázok, mint például a szén-monoxid koncentrációja, ami akár halálos kimenetelű gázmérgezéshez is vezethet, figyelmeztetnek a szakértők.
"A szén-monoxid azért is különösen veszélyes gáz, mert teljesen színtelen és szagtalan, ezért sok esetben csak akkor lehet észrevenni a szivárgást, ha már bajt okoz. A szén-monoxidnak súlyos egészségkárosító hatása van, sőt akár halálos mérgezést is okozhat" - magyarázta dr. Kalpalatha Guntupalli, a Harris Health Ben Taub Kórház tüdőgyógyász osztályvezetője, és a Baylor Egyetem Orvosi Karának professzora, tanulmány szerzője.
A szén-monoxid a véráramba jutva teljesen kivonhatja a szervezetből a friss oxigént. A közepes szintű mérgezés viszonylag könnyen kezelhető, azonban ha valaki hosszabb ideig, vagy nagyobb koncentrációnak van kitéve, a mérgezés akár halálos kimenetelű is lehet. A széndioxid-mérgezés legjellemzőbb tünetei a fejfájás, a szédülés, a zavarodottság érzése, az émelygés vagy hányás, és az általános gyengeség.
Az amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) adatai alapján csak az Egyesült Államok területén évente mintegy 400 ember hal meg, és 4000 ember kerül kórházba szénmonoxid-mérgezés következtében, és évente körülbelül 20 ezer enyhébb lefolyású mérgezéses esetet regisztráltak, amikor nincs szükség kórházi ápolásra. A szénmonoxid-mérgezés szempontjából a legveszélyeztetettebbek az idősek, a gyerekek illetve a krónikus szív- és légzőszervi betegségben szenvedő emberek számítanak, állítják a tanulmány szerzői.
Guntupalli professzor és kutatótársai szerint rendkívül fontos a megelőzés, ezért minden évben ajánlatos a fűtési rendszer alapos átvizsgálása és szakember általi ellenőrzése, illetve jó szolgálatot tehet egy bárhol könnyen és olcsón becserezhető szénmonoxid detektor.