A Rutherford Appleton Laboratory (RAL) kutatói az elmúlt évtizedben egy szuperpontos lézertechnológiát fejlesztettek ki a Mars légkörének vizsgálatára. Bár az izotópos radiométer Földön kívüli tesztelésére még nem kerülhetett sor, a szakértők már elkezdték az eljárás köznapi hasznosíthatósága érdekében történő fejlesztéseket, amelynek során felfedezték, hogy a lézer ígéretes eszköz lehet a hamisított élelmiszerek kiszűrésére.
A Bloomberrg Businessweek beszámolója szerint a laboratóriumi tesztek során olívaolajból vett minták segítségével értékelték a technológiát. A teszteljárás során a mintákat a készülék lézersugarai elégetik, és az így keletkező gáz összetételét elemezve szolgáltat adatot arra vonatkozóan, a vizsgált anyag összetétele egyezik-e az eredeti termékével. A RAL lézer spektroszkópos kutatórészlegét vezető Dr. Damien Weidmann szerint a laborvizsgálatok során megállapították, hogy a technológia hamisított olívaolaj, méz és csokoládé azonosítására is ideális.
Weidmann szerint a labor kereskedelmi partnereket keres, hogy megkezdhessék egy kisebb méretű, a terepmunka során is használható készülék kifejlesztését. A RAL a jelenlegi munkafázisban elsősorban az olívaolaj-termelők és terjesztők képviselőire számít, mivel ezt az iparágat súlyosan érinti a hamisítás.
Becslések szerint az olívaolaj kereskedelme évente 15 milliárd dollárt kitevő forgalmat termel, és bár nem tudni pontosan, hogy az extra szűzként vagy 100 százalékos olívaolaj tartalmúként eladott termékek hány százaléka hamisítvány, egyes korábbi kutatások azt sejtetik, az összeg jelentős részét a nem valódi termékek értékesítése adja. A University of California kutatása 2010-es felmérése például az elemzett minták 69 százaléka esetében azt találta, hogy azok nem felelnek meg a nemzetközi minőségi követelményeknek , a U.S. Pharmacopeial Convention idei éves összeállításában pedig a legtöbbet hamisított terméknek minősítette az olívaolajat.
Az iparágat nemzetközi szinten képviselő International Olive Council (IOC) egyébként nyitott a tudományos együttműködésre. A szervezet június közepére hirdetett konferenciáján tudósok meghívásával kíván új technológiákat és innovatív megoldásokat találni a hamisítás problémájára.