Utólag derült ki: szúnyogcsípés okozta a halálát

Magyarországon már tucatnyi fertőzést okozott az ázsiai tigrisszúnyog, ami számos veszélyes vírust hordozhat. Az egyik ilyen a nyugat-nílusi vírus, amit az Európában őshonosnak számító dalos szúnyogban mutattak ki. A kórokozó az esetek 80 százalékában még csak tünetet sem okoz, de vannak, akikre nézve különösen veszélyes. Az Indexet megkereste a vírus egyik áldozatának hozzátartozója.

Számos csípőszúnyogfaj él már köztünk Európa-szerte. Az egyik ilyen az ázsiai tigrisszúnyog, amely hordozója lehet a dengue-láz, a sárgaláz, a japán encephalitis, valamint a nyugat-nílusi vírusnak, sőt akár a Zika-vírusnak is – mondta el Soltész Zoltán az Indexnek. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpont Evolúciós Ökológia Kutatócsoportjának tudományos munkatársa hozzátette: Magyarországon a nyugat-nílusi vírust egyetlen fajban, az itthon őshonos dalos szúnyogban találtak.

tigrisszúnyog, nyugat-nílusi vírus, csípőszúnyog
A tigrisszúnyogok köztünk élnek. Fotó: Getty Images

Az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ is ezt erősítette meg, a kórokozó elsődleges terjesztői itthon leginkább a Magyarországon honos szúnyogok. Jó hír viszont, hogy nem minden invazív szúnyogfaj hordozza a fertőzést, és a kórokozót terjesztő csípése esetén is elég jók a kilátások: az emberek 75 százaléka tünetmentesen, 20-25 százalék pedig enyhébb, 3-6 napig tartó, influenzaszerű panaszokkal esik át a betegségen. Mindössze az esetek kevesebb mint 1 százalékánál léphet fel a központi idegrendszert érintő vírusos agyvelőgyulladás.

Veszélyben az idősek és a legyengült immunrendszerűek

Duda Ernő virológus tájékoztatása szerint a veszélyeztetettek elsősorban az idős, legyengült immunrendszerrel rendelkezők, a transzplantáltak vagy az onkológiai kezelés alatt állók. A nyugat-nílusi vírus egyik idei magyarországi áldozatának hozzátartozója is ezt erősítette meg, aki azzal kereste meg az Indexet, hogy vélhetően édesapja esete miatt korlátozták az egyik érintett területen élők véradását. A nyugdíjas férfi cukorbetegségben szenvedett, kezdeti stádiumú veseelégtelensége volt és leukémia miatt kemoterápiás kezelés alatt állt, mikor megfertőződött. Felesége elmondása szerint mindennek ellenére augusztus elejéig viszonylag jó fizikai állapotban volt, a kezelésekre jól reagált, aktív életet élt, rendszeresen kirándultak a hegyekben. 

Két héttel később azonban édesapja fáradtságra panaszkodott, belázasodott, hányingere volt, zavartság lépett fel nála. Kezelőorvosai napszúrásra gyanakodtak. Az idegrendszeri tünetek miatt kullancsenchepalitis-vírusra is tesztelték, de az eredmény negatív lett. Mivel állapota rohamosan romlott, egy másik kórház infektológiai osztályára szállították, ahol a levett vérmintát trópusi eredetű kórokozóra is bevizsgálták. Az eredmények már a halálát követően érkeztek meg, amelyek igazolták a nyugat-nílusi vírusfertőzést.

Mint arról már korábban beszámoltunk, jelenleg nem adhatnak vért, akik egy napnál hosszabb időt töltöttek Budapest 16. és 22. kerületében, illetve Szegeden, mert fennáll a veszélye, hogy hordozzák a nyugat-nílusi vírust. Részletek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra