Változik a hazai ivóvíz minősége

Új szabályozás lépett érvénybe az ivóvíz minőségét illetően. Mutatjuk a részleteket.

„Az ivóvíz minőségét szabályozó, 2023. január 12-én hatályba lépett új rendelkezések a korábbinál is nagyobb hangsúlyt helyeznek az ivóvízzel összefüggő kockázatok csökkentésére” – közölte oldalán a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Mint írták, az új európai uniós szabályozás révén további lehetséges szennyezőanyagokra is kiterjed majd az ivóvízminőség ellenőrzése.

csapvizet töltenek egy üvegpohárba
A jó minőségű csapvíz olyan kincs, amelyhez a világon több milliárd ember nem jut hozzá. Fotó: Getty Images

Fókuszban a veszélyek megelőzése

A tájékoztatás szerint a népegészségügyi és vízügyi hatóságok, valamint az ivóvíz-szolgáltatók együttműködve ellenőrzik majd az ivóvíz minősége szempontjából releváns veszélyeket, a vízforrásoktól egészen a fogyasztói csapig. Emellett a jövőben a lakossági tájékoztatás is bővebb, részletesebb lesz, vagyis fogyasztóként még több információhoz férhetünk hozzá a csapvíz minőségével kapcsolatban.

A minőségi csapvíz igazi kincs

Az új szabályozás arra is kitér, milyen lépésekkel biztosítható, hogy mindenki hozzáférhessen az egészséges, biztonságos ivóvízhez. A szakemberek szerint ugyanis a jó minőségű csapvíz „olyan kincs, amelyhez a világon több milliárd ember nem jut hozzá”.

Lehet, hogy ólomtartalmú vizet iszunk, csak nem tudunk róla
Hogyan deríthetjük ki, hogy van-e ólom a csapvizünkben? Mitől szennyeződhet be ólommal a víz? Milyen egészségügyi következményei lehetnek, ha ólmos vizet iszunk? A legfontosabb információk egy helyen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.