Van egy kis gond az étrend-kiegészítők többségével

A sportolóknak kínált étrend-kiegészítők csaknem 90 százalékának összetétele nem egyezik meg azzal, ami a címkén szerepel.

Az étrend-kiegészítők döntő részének hibás vagy hiányos a címkézése – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A lengyel FoodFakty portál cikkére hivatkozva azt írták, a sportolóknak szánt termékek 89 százalékának csomagolásán feltüntetett összetétel nem felel meg a valóságnak.

fiatal pár egy gyógyszer összetevőit ellenőrzi
Van egy kis gond az étrend-kiegészítők többségével. Fotó: Getty Images

Nem feltétlenül lehet bízni a címkékben

Az amerikai kutatás során a szakemberek 57 olyan étrend-kiegészítőt vásároltak internetes portálokról, amelyek a címke szerint tartalmaztak turkeszteront, oktopamint, halosztachint, metil-liberint vagy Rauwolfia vomitoria kivonatot. Ezek a vegyületek állítólag teljesítményfokozó tulajdonsággal rendelkeznek.

A szakértők alaposan megvizsgálták a vásárolt termékek összetételét, és elszomorító eredmények születtek. Mint kiderült, a minták mintegy 40 százaléka nem tartalmazta kimutatható mennyiségben a címkén feltüntetett teljesítményfokozó anyagot, míg a többi készítmény esetében a tényleges tartalom a feltüntetett érték akár többszörösét – 334 százalékát – is tartalmazta. 7 vizsgált termékben pedig legalább egy tiltott doppingszert is találtak, például deterenolt, oktodrint, oxilofrint vagy omberacetámot.

Szükségünk van egyáltalán étrend-kiegészítőkre?
Melyik a hasznosul jobban: az élelmiszerek vitamintartalma vagy a táplálékkiegészítőké? Mikor lehet indokolt az étrend-kiegészítők szedése, és mire figyelj az ilyen készítmények alkalmazás esetén? Mutatjuk a szakértők válaszait.

Ahogy már korábbi cikkünkben is olvashattad, az étrend-kiegészítők élelmiszernek minősülnek, így azok biztonságosságáért, minőségéért és jelöléséért a termék gyártói és első magyarországi forgalmazói tartoznak kizárólagos felelőséggel. Az ő kötelességük az étrend-kiegészítők megfelelő módon történő előállítása, valamint annak biztosítása, hogy a termékek ne tartalmazzanak fizikai, kémiai és mikrobiológiai szennyezőanyagokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.