Szén-monoxid a mindennapi életben leggyakrabban úgy képződik, hogy a fűtőberendezésben nem tökéletesen ég el a tüzelőanyag. Ha az égéstermékek elvezetése nem megfelelő, a szén-monoxid a lakásba juthat és felgyűlhet. A legtöbb szén-monoxid-baleset a fűtési szezonban történik. A Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika szaklap szakemberei összeállították, mire figyeljünk, hogy elkerüljük a tragédiát.
1. Nézzünk körül otthon...
- ...van-e nyílt égésterű tüzelőberendezés (gázkazán, kandalló, cserépkályha, gáztűzhely, esetleg több is egyszerre) a lakótérben?
- ...van-e konyhai vagy egyéb elszívó berendezés?
- ...a nyílászárók (ablakok, ajtók) modernek, légmentesen záródók-e? Ha igen, van-e rajtuk légbevezető?
Ha ezen feltételek egyike sem áll fenn, vagy nincs nyílt égésterű berendezés a lakótérben, akkor tovább már nem is érdemes olvasni, biztonságban vagyunk.
2. Nézzük meg, hogy a tüzelőberendezésünk (legyen az gáztűzhely vagy fűtőberendezés) kap-e valahonnan levegőt. Az ablaknyitás nem elegendő, hiszen télen éjszakára biztosan nem hagyjuk nyitva az ablakot, főleg ha azért cseréltettük ki azokat, hogy kisebb legyen a fűtésszámlánk! Tehát ha nincs valamilyen légpótlás (központi szellőztető, légbevezetők falban vagy ablakban), komoly veszélyben vagyunk.
Ha van nyílt égésterű tüzelőberendezés a lakásban, különösen fontos a megelőzés! 3. Ha van légbevezetőnk, akkor ne tömjük be ronggyal, papírral!
4. Ha nincs légpótlásunk, akkor csináltassunk! Mert dönteni kell: energiatakarékosság vagy egészséges lakókörnyezet. Amúgy az energiatakarékosságnak nincs egyszerű és olcsó módja, azaz csodamegoldása! A nyílászárócsere például önmagában inkább ront a helyzeten (rezsiköltségben is), mint javít.
5. Sose működtessük egyszerre a konyhai elszívót, ruhaszárítót a fűtőberendezéssel! Az előbbiek erősebbek, és visszaszippantják a füstöt a kéményből, és kész a katasztrófa . Építtessünk be reteszelést, azaz automatikus zárást, mert ha 10-ből csak 1-szer nem jut eszünkbe, már megvan a baj.
6. Extrém időjárási körülmények (például erős szél, nagy, gyorsan jött hideg, amikor a gázkészülék hideg kéménnyel indul) fokozzák a visszaáramlás valószínűségét. Ilyenkor nagyon vigyázzunk!
7. Ne zárkózzunk be! Amíg nem oldottuk meg lakóterünk biztonságossá tételét, ne legyünk szégyellősek, és ne fürödjünk zárt ajtónál, ha a fürdőszobában van a kazán! Sokan haltak már meg a kádban.
8. Szellőztessünk! Ha fáradtak, tompák vagyunk, esetleg szédülünk, tételezzük fel a legrosszabbat, és gyorsan szellőztessünk !
9. Vásároljunk egy jó minőségű CO-vészjelzőt , szereljük fel jó helyre, és higgyünk neki!
9 + 1. Végül, de nem utolsó sorban: hívjunk ki egy épületgépész szakembert, és kérdezzük meg a véleményét. Minden ház más és más; és pár ezer forintért megmenthetjük az életünket, óvhatjuk egészségünket. Az internetes "művelődés" jó alap, de nem kész megoldás!