Veszélyes lehet a henna?

A A British Medical Journal-ban megjelent esettanulmány kapcsán a kutatók a nyaralás alatt készített tetoválások ellen kampányolnak. A felhívás oka, hogy a henna tetoválások igen népszerűek ebben az időszakban, pedig a sokak által biztonságosnak vélt henna festék - amennyiben más összetevőket is tartalmaz - gyakran okoz allergiát.

Milyen tüneteket okoz a henna?

A brit orvosi szaklap egy 10 éves fiú esetét ismertette, akinél a fekete henna tetoválás allergiás reakciót okozott. A fiú karjára a spanyolországi családi nyaralás alatt került fel az ideiglenes tetoválás, majd 4 nap múlva kiütés, viszkető érzés , enyhe gyulladás jelent meg az érintett bőrfelületen. Panaszait a henna festék fekete színét adó PPD (paraphenylenediamine) nevű anyag okozta, amit kontakt allergénként is ismert, vagyis annál, aki allergiás rá, az érintkezés helyén okoz tüneteket.

Henna gyerekeken

A legtöbb strandon, fesztiválokon, a turisták által látogatott helyek közelében egyre-másra bukkannak fel az ideiglenes tetoválásokat készítő művészek. Az alkotások, bár szépek ugyan, könnyen allergiát okozhatnak !

A nyári időszakban valóban több beteggel találkozom, akik a fekete henna által okozott allergiás tünetek miatt jelentkeznek a rendelésen – mondja dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A fekete henna tetoválások tartóssága 1-3 hét, így akár - mint az említett esetnél is történt - már gyermekekre is felfestik a különböző fesztiválokon, strandokon is elkészíthető alkotásokat.

A henna allergiás reakciókat is kiválthat

A henna festék is okozhat allergiát

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A henna a Lawsonia inermis növény levelének szárított, por formában elterjedt vörös színt adó festékanyaga. A természetes vörös henna biztonsággal használható, csak nagyon ritkán okoz allergiás reakciót, így kisgyermekek esetén is alkalmazható. Tudni kell azonban, hogy a fekete henna emellett PPD-t is tartalmaz, mely a sötét szín kialakításáért felelős. A PPD alkotóelem nagyon gyakran, körülbelül 2,5 százalékban okoz allergiás tünetet.

A tünetek kezelése

Dr. Garaczi Edina elmondta, hogy az allergiás gyulladás kezelésére szteroid kenőcsök, hámosító és hidratáló krémek javasoltak, kifejezett viszketés esetén pedig antihisztamin tablettát is alkalmazunk, emellett 2-3 nap múlva az érintett területen a bőrpír, duzzanat jelentősen csökken.

Hogyan derítheti ki az allergiát?

Amennyiben fekete henna tetoválást szeretnénk, minden esetben javasolt előzetesen bőrpróba végzése. Ezt úgy végezhetjük, hogy az adott festékből kis mennyiséget kenünk például a felkar belső részére, vagy a fül mögött a nyak területére, és azt három napig nem mossuk le. A következő 3 napban figyeljük, hogy a teszt helyén vörös kiütés, bőrpír vagy duzzanat jelentkezik-e. Dr. Garaczi Edina azt is elárulta, hogy ha biztosan szeretnénk tudni, hogy a PPD okoz-e nálunk allergiás tüneteket, akkor allergia vizsgálattal van lehetőség ellenőrizni. A PPD−allergia az úgynevezett rátevéses bőrpróbával ( epicutan teszt ) vizsgálható.

Forrás: Allergiaközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.