Veszélyes lehet nyalogatni a fakanalat

Sütés-főzés közben szeretünk kóstolgatni, sokan a nyers tésztát is megízlelik, nehogy kimaradjon belőle valamilyen összetevő. Ezzel azonban betegséget is kockáztathatunk!

A nyers tészta fogyasztása veszélyes lehet az egészségünkre - hívta fel a figyelmet az amerikai Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal (FDA). A lisztben ugyanis gyakorta mutatható ki E. coli baktérium, amely sütéskor elpusztul, a nyers tésztával azonban megfertőzheti a szervezetet.

Nem éppen esztétikus, ráadásul akár komolyabb veszélyei is lehetnek, ha valaki unalmában vagy idegességében a körmét rágcsálja.

Az E. coli-fertőzés tünetei

E. coli-fertőzés alatt az Escherichia coli csoportba tartozó baktériumok okozta fertőzést értjük. Ez a baktérium bélflóránk hasznos tagja, amely a vastagbél nyálkahártyáján telepszik meg nem sokkal a születést követően, és fontos szerepe van a B- és a K-vitamin termelésében, illetve az emésztésben. Problémát akkor okoz, ha a bélcsatornán kívül telepszik meg, és gyulladást okoz. A fertőzés lappangási ideje 1-7 nap között van, majd jellemzően étvágytalanság, hányinger és hasmenés jelentkezhet. A kórokozó elsősorban fertőzött élelmiszer és víz fogyasztásával juthat a szervezetbe. Az Egyesült Államokban 2016-ban számoltak be súlyosabb E. coli fertőzésről - mint később kiderült, az egyik Missouri államban működő malom miatt.

nyers tészta, e.coli
A nyers tészta fogyasztása veszélyes lehet egészségünkre

Súlyosabb tüneteket okozhatnak az enterohaemorrhagiás E. coli vagy EHEC törzsek. Toxinjuk véres, gennyes hasmenést, súlyos esetben akut veseelégtelenséget és vérszegénységet okoz, ami akár halálos kimenetelű is lehet. Szintén a nem megfelelően hőkezelt vagy széklettel szennyezett élelmiszerek útján terjedhet tovább.

Nem az E. coli baktérium az egyetlen, amely miatt nem tanácsos kóstolgatni a nyers tésztát. A tojásban lévő szalmonella baktérium ugyanis egyik leggyakoribb kiváltó oka az ételmérgezésnek, és a közhiedelemmel ellentétben nem csupán a nyári hónapokban jelenthet veszélyt. A tünetek általában a fertőzött élelmiszer elfogyasztása után 8-48 órával megmutatkoznak, és hasonlóak az E. coli fertőzéséhez. Leggyakrabban hányinger, hányás, hasmenés jelentkezhet, amihez hasi görcsök társulnak. Magyarországon évente körülbelül 12 ezer szalmonellafertőzést regisztrálnak. A sütés-főzés során a szalmonellabaktériumok is elpusztulnak, ezért elsősorban a nyers ételek jelentenek veszélyt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.