Veszélyes ventilátor mellett aludni

Ha nincs klíma, a kánikulában sokan ventilátorral hűtik a lakást, amelyet néha még éjszakára is bekapcsolva hagynak. Ez azonban nem jó ötlet!

Alvásunk minőségét jelentősen befolyásolja az is, hogy milyen hőmérséklet van a szobában. Kutatók szerint körülbelül 18-19 foknak kell lenni éjszaka a hálószobában ahhoz, hogy a legjobban kipihenhessük magunkat. A kánikula ideje alatt ezt a hőmérsékletet nehéz tartani klíma nélkül, ezért sokan ventilátorokat használnak, amelyek még éjszaka is forgatják a levegőt. Bár jól eshet, az éjszakai ventilátorhasználat számos veszélyt hordoz.

Megvan az ideális hőmérséklet alváshoz A bűvös szám a 18,3: a kutatók szerint ez a hálószoba ideális hőmérséklete, ilyen hőfokon lesz tökéletes az éjszakai pihenés. Kattintson a részletekért!

Ezért ne működtessük éjszaka a ventilátort

A ventilátorral járó légmozgás a bútorokra telepedett port is felkavarja, ráadásul - mivel a szerkezetet valószínűleg magunk felé fordítottuk - az irányunkba tereli. Ez elsősorban az allergiások és asztmások tüneteit erősítheti fel, de növelheti bizonyos légúti megbetegedések kialakulásának a veszélyét is.

Bár jóleshet a hűs levegő, mégis veszélyes lehet a ventilátor mellett aludni
Bár jóleshet a hűs levegő, mégis veszélyes lehet a ventilátor mellett aludni

Ha a ventilátor közel működik hozzánk, a ránk csapódó levegő kiszáríthatja az orr- és szájüreg nyálkahártyáját is. Ez fogékonyabbá tesz bizonyos felső légúti megbetegedésekre, sőt akár a fogakat is károsíthatja. A közvetlenül a testünkre csapódó levegő pedig ingerli a bőr idegvégződéseit, amelynek hatására a nyaki izmok megfeszülnek. Emiatt reggel úgy érezhetjük, mintha elfeküdtük volna a nyakunkat , a fájdalom pedig sokszor egész nap kínoz minket. Bár ezt a problémát legtöbbször inkább az éjszaka is működő légkondicionáló váltja ki.

Dr. Len Horovitz, a Lenox Hill Hospital pulmonológusa szerint legjobb, ha este, lefekvés előtt kikapcsoljuk a ventilátort. Ha azonban olyan elviselhetetlen a hőség, hogy éjszaka is muszáj üzemelnie, rakjuk távolabb az ágyunktól, hogy a levegő ne csapódjon ránk közvetlenül. A szerkezetek jelentős részén beállíthatjuk, hogy mozogjon, így a levegő csak időnként ér minket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: LiveScience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra