„Tavaly november elején Zalaszántón, idén januárban pedig Nagykanizsán okozott bajt egy-egy kicsi, gázzal teli palack” – olvasható a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság friss Facebook-posztjában. Mint írták, Zalaszántón egy kályha mellett felejtett, égésgyorsításhoz használt kis gázpalack robbant be egy családi házban, Nagykanizsán pedig egy gázkonvektorra helyezett öngyújtótöltő-palack volt a probléma kiváltó oka.
Így kerüld el a robbanást
Ahogy a bejegyzésben kiemelték, még egy kicsi palack is nagy pusztítást okozhat, a zalaszántói robbanás erejétől például az ablakok, az ajtók és a tetőszerkezet is megrongálódott. Fontos megjegyezni, hogy a propán-bután gáz sűrűsége nagyobb a levegőénél, így egy zárt helyen nyílt láng – vagy akár csak egy kis szikra – hatására nagyon könnyen berobban.
Ahhoz, hogy elkerülhesd a hasonló eseteket, a tűzoltók az alábbiakat ajánlják:
- Soha ne tedd tűz közelébe a propán-bután-gázpalackokat!
- Ne rázogasd és ne ütögesd a palacot!
- Ne használj lejárt vagy sérült terméket!
Mérgezést is okozhat
„A propán-bután gáz szén-monoxidot és más káros anyagokat is tartalmaz, amelyek belélegezve mérgezést okozhatnak” – figyelmeztettek a bejegyzésben. A mérgezésre fejfájás, szédülés, hányinger, légszomj, valamint ájulás hívhatja fel a figyelmet, és súlyosabb esetben akár halállal is végződhet.
A mérgezés elkerülése érdekében fontos, hogy a gázpalackokat, a gázöngyújtókat és a gázlámpákat kizárólag jól szellőztetett helyen használd, valamint ne legyél túl közel ezekhez az eszközökhöz. Ha pedig gyanús szagot érzel vagy rosszullét lép fel nálad, minél előbb hagyd el a helyiséget, valamint szellőztess ki alaposan. Ha viszont nagy a baj, tárcsázd a 112-t!