Papír helyett egyre több cég csomagolja polipropilén filterekbe a teafüveit, amely ugyan kisebb eséllyel szakad ki, de az egészségünkre is károsabb lehet. Egy friss kutatás szerint ugyanis a forró vízbe mártva ezekből a filterekből mikroműanyagok milliárdjai oldódnak az italunkba.
A kanadai McGill Egyetem kutatói forrásban lévő vízben tesztelték négy népszerű teagyártó cég termékét, és a kioldódó műanyag mértékét is megvizsgálták. Arra jutottak, hogy egyetlen teafilterből is körülbelül 11,6 milliárd mikrorészecske juthat az italba - ez arányaiban több ezerszer nagyobb, mint amennyit más ételekben és italokban mértek.
A kutatók szerint egyelőre nem tisztázott, hogy a mikroműanyagok fogyasztása milyen hosszú távú következményekkel járhat a szervezetünkre nézve. Fontos lenne átfogóbb kutatást is végezni a témában, hiszen a műanyag a teafiltereken túl is számtalan módon jut a szervezetünkbe nap mint nap. Egy korábbi kutatás szerint egy átlagos életmódot élő ember hetente nagyjából 5 gramm műanyagot fogyaszt el, ami egy bankkártya méretének felel meg.
A WHO szerint még nem veszélyes
Mikroműanyagnak az 5 milliméternél kisebb műanyagszemcséket hívjuk, amelyek a környezetünkben már szinte mindenhol megtalálhatóak. A palackozott és csapvízzel a szervezetbe jutó műanyagok kockázatairól nemrég az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is készített tanulmányt. Mint írták, az ivóvízben lévő mikroműanyagok egyelőre nem tűnnek veszélyesnek az emberi szervezetre, mivel nem rakódnak le bennünk, egyszerűen csak áthaladnak rajta.
Forrás: CNN