Veszélyt jelent-e a visontai gázképződés?

Nem jelent veszélyt a környező települések lakóira a Mátrai Erőmű Zrt. visontai telephelyén kialakult gázképződés, illetve a jelenség okainak felszámolása - közölte Nagy Csaba, a Heves megyei katasztrófavédelmi szóvivő.

Múlt hét kedden észlelték, hogy a Mátrai Erőmű Zrt. visontai telephelyén bomlástermék szabadult fel az erőművi víztározóból. A vállalat megtette a szükséges óvintézkedéseket, és a hatóságokkal is azonnal felvette a kapcsolatot. A légtérelemzési vizsgálatok eredményei alapján azóta csökkent a bomlástermék koncentrációja, pár nap múlva már az erőmű területén sem volt mérhető.

Mátrai Erőmű, Visonta, gázképződés, kén, foszfor, katasztrófavédelem
Bomlástermék szabadult fel az erőművi víztározóból. Fotó: Mátrai Erőmű Zrt. (mert.hu)

Folyamatos mérések

Lakossági bejelentés alapján műszeres méréseket végeztek az erőmű visontai telephelyén a Heves megyei katasztrófavédelem munkatársai. Úgy vélik, a technológiai víztározóban felgyűlt szerves anyagokból képződött az erőteljes szagú, ám az emberekre veszélytelen gáz. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint sem az ott dolgozókat, sem a környéken élőket nem veszélyeztette a jelenség. Péntek délután a Mátrai Erőmű bejelentette, hogy megkezdték a gázképződés felszámolását, a katasztrófavédelem mobil laborjai pedig továbbra is mérésekkel ellenőrizték a környéket.

Továbbra sincs veszély

A friss információk szerint a technológiaivíz-tározóban képződött kén- és foszfortartalmú gáz erőteljes szagú, ám a környéken élőkre továbbra sem jelent veszélyt. Az érintett településeken nem volt kimutatható veszélyes anyag jelenléte. A probléma elhárítása érdekében az erőmű munkatársai még november 12-én megkezdték a technológiaivíz-tározó leeresztését. Emiatt pénteken ismét felerősödtek a bomlási folyamatok, így a leeresztést szüneteltetni kellett. Aznap két, később több mobil laborral mérték a veszélyes anyagok koncentrációját. Ezeket a vizsgálatokat Detk és Visonta önkormányzati képviselői, valamint lakói is figyelemmel kísérhették a helyszínen, és a mérések eredményeit is megismerhették - ismertette a szóvivő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Emellett szakértők bevonásával a lehetséges kockázatokat is vizsgálták. Semlegesítő anyag és jelentős mennyiségű hígítóvíz hozzáadásával a bomlási folyamatból eredő szaghatáson túl egyéb káros következménnyel a jelenség felszámolása eddig nem járt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.