Veszélyt jelent a rovarokra a mezőgazdaság

Egyre csökken a rovarok és pókok száma a németországi erdőkben és füves területeken - állítják a kutatók. Úgy vélik, hogy az intenzív mezőgazdasági termelés a felelős az aggasztó változásokért.

A szakemberek paradigmaváltást sürgetnek a földhasználati szokásokban a lepkék, bogarak és repülő rovarok természetes élőhelyeinek megóvása érdekében - olvasható a BBC hírportálján . A kutatók több mint egymillió rovarra és pókra vonatkozó adatokat gyűjtöttek be három németországi régió több száz füves területéről és erdőségéből 2008 és 2017 között. Eredményeikből kiderült, hogy jelentősen csökkent a fajok sokszínűsége és egyedszáma, a változás legfőbb oka pedig az intenzív mezőgazdasági termelés.

mezőgazdaság, rovarok, bogarak, pókok, erdők, füves területek
Veszélyt jelent a rovarokra az intenzív mezőgazdasági termelés. Fotó: iStock

Több rovar is kihalhat

Több közelmúltbeli tanulmány is bizonyos rovarfajok - például a háziméh - jelentős hanyatlásáról számolt be, különösen a fejlett gazdaságú országokban. Más rovarok - például a házilégy és a csótány - ugyanakkor felemelkedőben vannak. A rovarok hanyatlásának általános okaként a mezőgazdasági termelést, a rovarirtó szerek használatát és a klímaváltozást jelölik meg a kutatók. A mostani vizsgálat megerősíti, hogy bizonyos rovarfajok a kihalás felé tartanak.

Így rombolnak a növényvédő szerek - a részletekért kattintson ide!

Egyre világosabbá válik, hogy a rovarok pusztulása a különböző mezőgazdasági gyakorlatokkal áll összefüggésben - véli Sebastian Seibold, a Müncheni Műszaki Egyetem munkatársa. "Tanulmányunk megerősíti, hogy a rovarok eltűnése létező probléma, és talán jóval szélesebb körű, mint azt korábban véltük, tekintve, hogy például az erdőségek rovarpopulációi is hanyatlanak" - mutatott rá a szakember. A csökkenés azonban nem csupán az intenzív termelésnek kitett területeket érinti, hanem a védetteket is. Tehát azok a térségek, amelyekre a biológiai sokféleség őrzőiként tekintünk, valójában már nem képesek ellátni a feladatukat - tette hozzá.

A rovarok megfogyatkozása jelentős hatással van az egész ökoszisztémára, mivel táplálékként szolgálnak sok madár , kétéltű, denevér és hüllő számára, továbbá központi szerepet játszanak a növények beporzásában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.