Elveszíthetjük a harcot az elektromos hulladékkal szemben

A világ vesztésre áll az elektromos hulladék elleni küzdelemben – közölte az ENSZ egyik szakértője, miután egy jelentés szerint egy év alatt 62 millió tonna e-hulladék keletkezett a Földön.

A kimerült akkumulátoroktól az elektromos vezetékekig minden kiselejtezett elektromos vagy elektronikus berendezést és alkatrészt magába foglaló e-hulladék megfelelő kezelés nélkül nagy környezeti kockázatot jelent, mert az egészségre káros elemeket és vegyületeket tartalmaz.

veszélyes hulladék, elektronikai hulladék, elektromos hulladék, e-hulladék
Egyre gyorsuló ütemben növekszik a veszélyes hulladék mennyisége a Földön. Fotó: Getty Images

Gyorsabban nő a szeméthegy, mint ahogy bírná az újrahasznosítás

Ezeket a termékeket gyakran nehéz javítani, könnyen hulladékká válnak, így pedig a globális hulladéktermelés egyre nagyobb – mondta Kees Baldé, az ENSZ Továbbképző és Kutató Intézetének Fenntartható Ciklusok programját irányító vezető tudományos szakértője. Hozzátette: "az e-hulladék-hegy növekedése gyorsabb, mint az újrahasznosítási erőfeszítések növekedése. Így el fogjuk veszíteni a csatát."

2022-ben a világ éves e-hulladék-kibocsátása 62 millió tonna volt, ami 82 százalékos növekedés 2010-hez képest. Évente 2,6 millió tonnával több e-hulladék keletkezik, ami azt jelenti, hogy 2030-ra elérheti a 82 millió tonnát. „Ennek az e-hulladéknak a túlnyomó többségét nem kezelik megfelelően, egyszerűen szeméttelepre kerül. A kisebb készülékeket, mint például a mobiltelefont vagy az elektromos fogkefét az emberek egyszerűen kidobják a többi hulladékkal együtt" – jegyezte meg Kees Balé.

Okostelefon, laptop, kávéfőző, mosógép – csak néhány olyan elektronikai eszköz és berendezés, amely nélkül ma már szinte elképzelhetetlenek a mindennapjaink. Ám nem mindegy, mi történik azokkal az eszközökkel, amelyekre már nincs szükségünk. A testünket is mérgezi ugyanis az e-hulladék.

Az ENSZ szakértői szerint ezt a növekedést egyebek mellett a nagyobb fogyasztás, a javíttatási lehetőségek hiánya, az elektronikai cikkek rövidebb élettartama és az e-hulladék kezelésére szolgáló nem megfelelő infrastruktúra okozza. Ráadásul az energiafogyasztás csökkentésére szolgáló termékek – mint például a napelemek – is hozzájárulnak az e-hulladék mennyiségének gyarapításához.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.