Videó: 50 év alatt ennyit olvadt a jég Alaszkában

Egy kutatócsoport lélegzetelállító time-lapse videót állított össze arról, milyen ütemben csökkent a jégtakaró ott, ahol soha nem kellett volna elolvadnia - és arról, hogy mi maradt utána.

A globális felmelegedésnek számos ijesztő hatása van Földünk élővilágára, ezek közül az egyik legsúlyosabb a sarki jégtakarók olvadása. Nem véletlen, hogy egyre több kutató foglalkozik ezek elemzésével. Legutóbb a Fairbanksben található Alaszkai Egyetem geofizikai tanszékének gleccserkutatója, Mark Fahnestock és csoportja rakott össze videót arról, milyen ütemben olvadt a jég az elmúlt 50 évben - számolt be róla a Qubit . Az 1970-es évektől kezdve rögzített műholdfelvételekből összevágott time-lapse részleteken jól látható Alaszka és a Yukon-folyó vidékének összes gleccsere és azok elmúlt évtizedekben tapasztalt változása.

Mi az a klímaszorongás? A klímaváltozás erőteljes szorongást válthat ki, ami hosszabb távon káros lehet egészségünkre nézve. Ne várja ezt meg, mutatjuk , mit tehet ellene!

A videóból kiderül többek között, hogy a különböző gleccserek mennyire másként reagálnak a melegedésre . Az alaszkai Columbia-gleccser (ami az egyik leggyorsabb mozgású a világon) például a Chugach-hegység 3500 méteres magasságából egyenesen a csendes-óceáni tengerszorosig húzódott, több mint 50 kilométer hosszan. Az első felvételek készítésének idején, 1972-ben még rendkívül stabilnak tűnt, majd alig egy évtizeddel később a gleccser az alsóbb területeken gyors olvadásnak indult. Jelenleg pedig 20 kilométerrel északabbra ér véget, mint 3-4 évtizeddel ezelőtt.

Nagyobb, de gyengébb

A Hubbard-gleccser ezzel szemben növekedett: területe ma 5 kilométerrel hosszabban nyúlik el, mint fél évszázaddal ezelőtt. Csakhogy a videón jól látszik, hogy mára hatalmas bemélyedés alakult ki rajta, ami törékennyé tette, és emiatt óriási jégtömbök szakadtak le a testéről. Noha ez a horpadás a Hubbard-gleccser sérülékenységének az első jele, Fahnestock szerint egyértelmű, hogy a seb a gleccser belsejéből indult ki, és fokozatosan terjeszkedett az utóbbi évtizedekben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra