Öt kontinens 113 országáról - köztük Magyarországról - adott ki kockázati jelentést az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete. A kutatásban az állatok és a növények egészségére a következő negyedévben leselkedő veszélyeket foglalták össze. Európában mintegy 22 élelmiszerláncot érintő veszélyforrást neveztek meg, a sáskajárás, a különböző állatbetegségek és az erdőirtás is komoly gondot okozhat. Magyarországot az afrikai sertéspestis kapcsán említik meg - Infostart .
A sertéspestis és a madárinfluenza is gondot okozhat
Az afrikai sertéspestist a szabadon élő állatok terjesztik, az emberekre nem jelent veszélyt. Vírusa azonban ellenálló, húsban, nem hőkezelt húskészítményben hónapokig, fagyasztott húsban akár évekig fertőzőképes. Az Európai Unió területén először Litvániában mutatták ki még 2014-ben. Kárpátalján, a magyar határ közelében 2016 decemberében jelentették első alkalommal az ukrán hatóságok a betegség előfordulását. 2017 júniusában Csehországban vaddisznókban, júliusban pedig Romániában, Szatmárnémetiben egy háztáji gazdaságban állapították meg a betegséget. Áprilisban már Magyarországon is kimutatták , először Heves megyében, majd a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszakerecseny község határában. A szakértők további fertőzéseket valószínűsítenek, és azt, hogy a betegség Szlovákia felé terjed tovább.
Szó esett a jelentésben a H5N8 HPAI típusú madárinfluenzáról is, ami először 2016 májusában bukkant fel Kínában. Agresszív természetét mutatja, hogy júniusra Oroszországban, októberre pedig Belgiumban, Horvátországban, Magyarországon és Lengyelországban is találtak fertőző vadmadarakat. A fertőzés már Olaszországot és Bulgáriát is elérte, ráadásul a helyzet tovább romolhat a nyár végére. Emellett egy másik madárinfluenza altípus (a H5N6 HPAI) európai terjedése sem kizárt, amelyet már 9 európai országban azonosítottak.
Főleg a balkáni és mediterrán országokban okoz gondot a bőrcsomósodáskór is, amely főként a szarvasmarhákra, illetve a bivalyokra lehet veszélyes. A következő negyedévben pedig a szúbogarak jelentenek majd veszélyt Kelet-Európában, főként Fehéroroszország és Ukrajna fenyőerdeit károsítva.