Vírusok fenyegetik a magyar vadállományt

Állatbetegségek, sáskajárás, erdőirtás - többek között ezek a veszélyek fenyegetik az európai élelmiszerláncot. Magyarországon az afrikai sertéspestis jelenti a fő problémát az ENSZ szerint.

Öt kontinens 113 országáról - köztük Magyarországról - adott ki kockázati jelentést az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete. A kutatásban az állatok és a növények egészségére a következő negyedévben leselkedő veszélyeket foglalták össze. Európában mintegy 22 élelmiszerláncot érintő veszélyforrást neveztek meg, a sáskajárás, a különböző állatbetegségek és az erdőirtás is komoly gondot okozhat. Magyarországot az afrikai sertéspestis kapcsán említik meg - Infostart .

Veszélyes ránk az afrikai sertéspestis? Újabb afrikai sertéspestis-góc jelent meg Romániában. A magyar-román határtól alig több mint 7 km-re afrikai sertéspestist (ASP) regisztrált egy háztáji állományban a Román Állategészségügyi Szolgálat. Kattintson !

A sertéspestis és a madárinfluenza is gondot okozhat

Az afrikai sertéspestist a szabadon élő állatok terjesztik, az emberekre nem jelent veszélyt. Vírusa azonban ellenálló, húsban, nem hőkezelt húskészítményben hónapokig, fagyasztott húsban akár évekig fertőzőképes. Az Európai Unió területén először Litvániában mutatták ki még 2014-ben. Kárpátalján, a magyar határ közelében 2016 decemberében jelentették első alkalommal az ukrán hatóságok a betegség előfordulását. 2017 júniusában Csehországban vaddisznókban, júliusban pedig Romániában, Szatmárnémetiben egy háztáji gazdaságban állapították meg a betegséget. Áprilisban már Magyarországon is kimutatták , először Heves megyében, majd a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszakerecseny község határában. A szakértők további fertőzéseket valószínűsítenek, és azt, hogy a betegség Szlovákia felé terjed tovább.

A sertéspestis további terjedésétől tartanak a hatóságok
A sertéspestis további terjedésétől tartanak a hatóságok

Szó esett a jelentésben a H5N8 HPAI típusú madárinfluenzáról is, ami először 2016 májusában bukkant fel Kínában. Agresszív természetét mutatja, hogy júniusra Oroszországban, októberre pedig Belgiumban, Horvátországban, Magyarországon és Lengyelországban is találtak fertőző vadmadarakat. A fertőzés már Olaszországot és Bulgáriát is elérte, ráadásul a helyzet tovább romolhat a nyár végére. Emellett egy másik madárinfluenza altípus (a H5N6 HPAI) európai terjedése sem kizárt, amelyet már 9 európai országban azonosítottak.

Főleg a balkáni és mediterrán országokban okoz gondot a bőrcsomósodáskór is, amely főként a szarvasmarhákra, illetve a bivalyokra lehet veszélyes. A következő negyedévben pedig a szúbogarak jelentenek majd veszélyt Kelet-Európában, főként Fehéroroszország és Ukrajna fenyőerdeit károsítva.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra