Vöröskereszt: 97 millióan nyújtanak segítséget

A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Mozgalom az egyik legnagyobb segítő szervezet a világon, melynek munkáját 97 millióan segítik. A szervezet célja, hogy megvédje az emberi életet és egészséget, biztosítsa a tiszteletet minden ember számára, és csökkentse az emberi szenvedést.

A Vöröskeresztet 1859-ben alapította egy svájci üzletember, Henry Dunant, aki a solferinói csata után érkezett az olasz kisvárosba. A csatában mintegy 40 000 katona halt vagy sebesült meg, és ezeket a katonákat alig látta el valaki, a szenvedésüket senki nem enyhítette.

Dunant a szomszédos falu lakosaiból önkéntes segélycsapatokat szervezett, amelyek nemzetiségre való tekintet nélkül vettek részt az ápolásban, segítségnyújtásban. Dunant ennek az élménynek a hatására hozott létre egy olyan szervezetet 1863-ban, melynek elsődleges feladata a harctéren megsebesült katonák ellátása önkéntesek bevonásával lett. A Vöröskereszt azóta világméretű mozgalommá nőtte ki magát, mely évente közel 160 millió ember életét könnyíti meg valamilyen módon.

A méltán népszerű Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat önkénteseinek munkáját már okostelefon alkalmazás is segíti. Tudjon meg többet, kattintson! A Mozgalom több önálló szervezetet foglal magában, melyek egymástól függetlenül működnek, de az alapelvek, a közös célok, a szimbólumok és az irányító szervek összekötik őket. Beletartozik a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC), amely a svájci semlegesség alapján közvetítő a konfliktusokban és felügyeli a humanitárius jogok betartását (hadifoglyok, sebesültek, letartóztatottak, polgári lakosság, kulturális és egészségügyi intézmények védelme).

1863-ban alapították Genfben. A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Föderációját (IFRC) 1919-ben alapították, és napjainkban ez koordinálja a 188 nemzeti tagszervezetet. Ezek szinte minden országban megtalálhatóak, ott önállóan működnek, és a helyi sajátosságoknak, igényeknek és lehetőségeknek megfelelő munkát végeznek. Az ICRC és az IFRC eddig háromszor kapta meg a Nobel-békedíjat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Mozgalom működését hét alapelv határozza meg: az emberiesség, a semlegesség, a pártatlanság, a függetlenség, az önkéntesség , az egység és az egyenlőség. A Mozgalom legfontosabb célja, hogy vallási meggyőződésre, rasszra, nemzetiségre, osztályra vagy politikai nézetekre való tekintet nélkül minden rászorulónak, szenvedőnek segítséget nyújtson, megóvja az emberi életet és egészséget, biztosítsa az embereknek kijáró tiszteletet, csökkentse és megelőzze az emberi szenvedést.

A Vöröskereszt szervezi meg a véradást is

Ezeknek az alapelveknek megfelelően az ICRC legfontosabb feladata a fegyveres konfliktusok áldozatainak a támogatása, az életük és a méltóságuk védelme, többek között a harcokban megsebesültek ellátásának megszervezése, a hadifoglyokkal való megfelelő bánásmód ellenőrzése, a fegyveres konfliktusokban eltűntek felkutatása, a civil lakosság védelmének és ellátásának megszervezése, illetve a közvetítés a szembenálló felek között.

A helyi szervezetek munkáját nagy mértékben befolyásolják az adott ország törvényei, illetve az igények és a lehetőségek. A szervezetek feladatai közé tartozik például a katasztrófahelyzetekben való segítségnyújtás, a szociális segítségnyújtás, az oktatás (például elsősegély-ismeretek oktatása), a elsősegélynyújtás és mentőszolgálat, a véradás megszervezése, a keresőszolgálat (melyben a háborúkban, természeti katasztrófákban eltűnt embereket kutatják fel, de üzeneteket is közvetítenek olyan esetekben, amikor más kommunikációs lehetőségek nincsenek).

A helyi szervezetek bizonyos helyzetekben más országok szervezeteivel is együttműködhetnek, illetve nemzetközi szinten is segítséget nyújthatnak a rászorulóknak, például nagy természeti katasztrófák idején.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra