WHO: nagyobb figyelmet érdemel a hosszú COVID

Az Egészségügyi Világszervezet szerint az európai intézményeknek közös kutatást kellene indítania a jelenség feltérképezésére.

COVID-19: ezért jó hír, ha elmegy a szaglásunk A koronavírus-fertőzés egyik jellemző tünete a szaglásvesztés, ezért sokan pánikba esnek, ha hirtelen elveszítik a szaglásukat. Pedig ez akár jót is jelenthet a betegség lefolyását tekintve. Részletek!

A világ egészségügyi hatóságainak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a koronavírus -fertőzés hosszú távú egészségügyi következményeire - mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodáját vezető Hans Kluge csütörtökön. Sajtótájékoztatóján Kluge aláhúzta, egyelőre sok dolog tisztázatlan az úgynevezett hosszú COVID-dal kapcsolatban. A WHO úgy tudja, hogy a fertőzöttek negyede egy hónappal a pozitív tesztet követően is rossz egészségi állapotban van, tízből egy fertőzött pedig még 12 héttel a fertőzést követően sem gyógyult fel teljesen. A hosszú COVID krónikus fáradtsággal, mellkasi fájdalommal, légzési nehézséggel, szívizomgyulladással, fejfájással, feledékenységgel, depresszióval, a szaglás elvesztésével, visszatérő lázzal, hasmenéssel és fülzúgással járhat.

Tízből egy fertőzött még 12 héttel a fertőzést követően sem gyógyult fel teljesen a COVID-19-ből. Fotó: Getty Images
Tízből egy fertőzött még 12 héttel a fertőzést követően sem gyógyult fel teljesen a COVID-19-ből. Fotó: Getty Images

Úgy tűnik, csökken a vírus terjedési rátája

Kluge felszólította a politikusokat, hogy foglalkozzanak többet a hosszú COVID-dal és annak kezelésével. A WHO európai irodája arra kérte az európai intézményeket, hogy indítsanak közös kutatást a hosszú COVID feltérképezésére. Kluge emellett elmondta: gyűlést kezdeményez egy európai regionális stratégia kidolgozása érdekében.

Az Egészségügyi Világszervezet február elején egy virtuális konferencia keretében már foglalkozott a hosszú COVID-dal. Akkor a betegség definíciójának meghatározását és a kutatási módszerek harmonizálását tűzte ki célul. Kluge rámutatott, a koronavírus továbbra is erősen terjed az 53 országot magában foglaló európai térségben, és két variánsa aggodalomra ad okot. Ugyanakkor megjegyezte, második hete egymillió alatt van az új fertőzöttek száma, és a vírus terjedési rátája is csökkenőben.

Összeszedtük, mit érdemes tudni a Magyarországon jelenleg oltásra használt ötféle új koronavírus elleni vakcináról. Ha kíváncsi az oltóanyagokkal kapcsolatos összes fontos információra, kezdve a mellékhatásoktól, addig, hogy kinek nem ajánlott az adott típus beadatása, kattintson korábbi cikkünkre .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra