"Reméljük, hogy Olaszország és Spanyolország már közel jár a stabilizálódáshoz, de a koronavírus nem fog magától eltűnni, ehhez közegészségügyi erőfeszítések kellenek" - emelte ki a WHO igazgatója.
"Olyan valóságot látunk, amely korábban létezett"
Az olaszországi helyzettel kapcsolatban Mike Ryan úgy véli, a most regisztrált újabb koronavírusos megbetegedések a két héttel ezelőtti fertőzések következményei lehetnek. "A ma látott esetek hasonló módon történelminek számítanak, mint a galaxisok egy teleszkópon keresztül vizsgálva, amikor az általunk látott fény akár egymilliárd évvel ezelőtti is lehet. Olyan valóságot látunk, amely korábban létezett" - fogalmazott.
Kiemelte azt is, hogy nincs bizonyíték arra, hogy egy ilyen helyzetben pozitív hatása lenne az általános védőmaszk viselésének, ráadásul a maszk helytelen levételekor is beszennyezhetik az emberek a kezüket, a maszk viselői pedig hajlamosak gyakrabban az arcukhoz érni. Egyébként elsősorban az otthon lábadozó koronavírusos betegeknek, illetve az őket ápolóknak javasolják a védőmaszk viselését - tette hozzá Maria Van Kerkhove, a WHO szakértője.
Továbbra is sok az olasz áldozat
Egy nap alatt több mint 800 halálesetet regisztráltak Olaszországban, így már csaknem 12 ezren haltak meg a koronavírus-járvány miatt. Az új megbetegedések száma azonban jelentősen csökken: a vasárnap csaknem 4 ezer új eset után hétfőn már csak 1648 új fertőzöttről számoltak be. A gyógyultak száma pedig 1590-nel emelkedett egy nap alatt - ez eddig a legjobb eredmény az olaszországi járvány február 20-ai kezdete óta.
A Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai szerint egyébként már világszerte több mint 800 ezer embert fertőzött meg és csaknem 38 ezer áldozatot szedett az új koronavírus.
Rejtély, mikorra lesz gyógyszer a koronavírus ellen - olvassa el a részleteket társportálunk, az nlc.hu cikkében!