WHO: világszintű fenyegetés az omikron

Nagyon magas a kockázata annak, hogy újabb fertőzési hullámokat idéz elő a koronavírus új variánsa, az omikron.

A koronavírus omikron variánsa várhatóan nemzetközi szinten el fog terjedni, így "nagyon magas a kockázata" annak, hogy újabb fertőzési hullámokat idéz elő, amelynek néhány térségben "számos következménye lehet" - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Reuters tudósításában.

ausztrál
Utasok a londoni Heathrow nemzetközi repülőtéren egyes afrikai országok légijáratainak felfüggesztése után 2021. november 26-án. Fotó: Getty Images

A WHO a növekvő esetszámok miatt arra hívta fel tagországainak figyelmét, hogy gyorsítsák fel a veszélyeztetett csoportok oltását. "Az omikron variánsban példátlan számú tüskemutáció található, ami azért aggasztó, mert megváltoztathatja a világjárvány eddigi pályáját" - nyilatkozta korábban a WHO.

Hétfőn egy másik közleményben a WHO azt írta, hogy az afrikai országok oldalán áll, és szorgalmazza, hogy hagyják nyitva a határokat. Egyben felszólítja az országokat, hogy kockázatfelmérésen alapuló tudományos megközelítéssel álljanak a kérdéshez. Az egészségügyi világszervezet szerint ugyanis, ha korlátozzák azokat az országokat, amelyek transzparens módon beszámolnak egy-egy újabb variánsról és az arról elérhető információkról, akkor fennáll a veszélye, hogy előbb-utóbb lesznek, akik inkább elhallgatnak majd fontos információkat.

Még vizsgálják az omikront

Mint arról beszámoltunk , a dél-afrikai hatóságok csütörtökön közölték először, hogy az új variáns aggodalomra ad okot. Elsősorban azért, mert többféle mutációval rendelkezik, amelyek szokatlan mintázatba rendeződnek. Ennek következtében a variáns könnyebben kikerülheti a szervezet immunválaszát, valamint gyorsabban is terjesztheti a fertőzést. Jelenleg azt vizsgálják a kutatók, hogy mennyire hatásosak ellene a védőoltások. Karikó Katalin azt mondta, hogy két hét múlva derül ki, hogy a Pfizer-BioNTech vakcinája mennyire véd a fertőzésés a betegség ellen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az elmúlt három napban Belgiumban, Kanadában és Svájcban is felbukkant az új variáns. Az első igazolt esetet Belgiumból jelentették, a fiatal nő oltatlanul utazott Törökországon keresztül Egyiptomba, de Dél-Afrikában nem járt. A kanadai Ontario tartományban a koronavírus omikron mutációját eddig két olyan fertőzött szervezetében mutatták ki, akik nemrég Nigériában jártak. Ottawában élnek, elkülönítették őket, és jelenleg a hatóságok azt próbálják megállapítani, hogy kikkel érintkezhettek az utóbbi időben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.