Nem véletlen, hogy a teniszt már a 11. század óta űzik: ez a sportág a mentális és fizikai egészségnek is jót tesz. Előnyeit a National Geographic gyűjtötte össze.
"A tenisz megmutatja az ember erejét, kecsességét, intellektusát, szellemességét, egyensúlyát, gyorsaságát, örömét, bánatát és puszta elszántságát" – állítja Brian Hainline neurológus, az Egyesült Államok Teniszszövetségének elnöke.
Sokféleképpen próbára teszi az egész testet, beleértve a gyorsaságot, az állóképességet, az erőt, a technikai készségeket és a stratégiai tervezést
– sorolja Benjamin Levine, a University of Texas Southwestern Medical Center Testmozgás- és Környezetgyógyászati Intézetének igazgatója.
Páratlan fizikai előnyök
A teniszezés számos fizikai egészségügyi előnnyel jár, beleértve az elhízás és a cukorbetegség kockázatának csökkentését, a jobb koordinációt, a megnövekedett energiaszintet és az erősebb szívet. A gyakori ütőmozgások a vállak és a karok izomtömegét is fenntartják vagy növelik, a törzs és a stabilizáló izmok az állandó testforgatással és mozgással javulnak, a sprintelés és a hosszas fizikai teljesítmény pedig erősíti a láb- és a hátizmokat.
Ez a sport hozzájárul az erősebb, vastagabb és egészségesebb csontokhoz is, különösen azoknál, akik fiatalon kezdik el – mondja Babette Pluim. A Holland Királyi Gyeptenisz Szövetség vezető orvosi tanácsadója szerint
a mechanikai terhelés, a hormonális reakciók, a fokozott véráramlás és a gyakorlással járó fokozott tápanyagfelvétel kombinációja együttesen erősíti a csontokat és javítja azok egészségét.
Ez a mozgásforma ráadásul csökkenti a szívbetegségek kockázatát is, részben azért, mert a nagy intenzitású mozgások, amelyeket rövid pihenőszakaszok követnek, utánozzák a hosszan tartó, mérsékelt intenzitású edzést – magyarázza Rami Hashish, a Los Angeles-i Nemzeti Biomechanikai Intézet fizikoterapeutája. Ezen tényezők miatt a tenisz csökkenti a vérnyomást, javítja a nyugalmi pulzusszámot és hozzájárul az egészséges koleszterinszint fenntartásához is.
A szakértők szerint ez a fizikai mellett a mentális egészségre gyakorolt hatásának is köszönhető. A teniszezőknek ugyanis társas kapcsolatukat is ápolniuk kell, hogy játszhassanak valakivel. Ezen kívül „folyamatos stratégiai tervezést, gyors döntéshozatalt és alkalmazkodóképességet igényel, ami serkenti az agyműködést és kihívást jelent a kognitív képességek számára” – mondja Megan Holmes, a Mississippi Állami Egyetem fizikai aktivitás laboratóriumának igazgatója.
Ezért jó választás tehát a tenisz
- csökkenti az elhízás és a cukorbetegség kockázatát
- növeli az energiát
- erősíti a szívet
- növeli az izomtömeget
- erősíti a láb- és a hátizmokat
- erősíti a csontokat
- csökkenti a szívbetegségek kockázatát
- csökkenti a vérnyomást
- hozzájárul az egészséges koleszterinszint fenntartásához
- javítja a mentális egészséget