A vénagyulladás általában az alsó végtagokban jelentkező probléma, melyet sokszor a véna sérülése okoz. Önmagában főként esztétikai gondot jelent, de gyakran társul mellé vérrögképződés is, ebben az esetben a megfelelő kezelés hiányában akár az életet is veszélyeztetheti. A vénagyulladás tünetei közé tartozik az erek megkeményedése, kötélszerűvé válása, kidudorodása, az érintett terület kipirosodása, a lábfájdalom, az égető érzés, illetve a gyulladás körüli bőrterület meleg érzete.
A vénagyulladás hátterében állhat allergiás reakció, a túl hosszú ideig tartó állás vagy ülés, és a várandós hölgyeket a hormonális változások miatt többször is érintheti a phlebitis. A phlebitist általában gyógyszerekkel jól lehet kezelni, de rendkívül fontos az, hogy a problémás területet megmutassuk az orvosunknak, mert a vénagyulladás és a vérrögképződés gyakran együtt jelentkeznek, és a vérrög a tüdőbe, a szívbe vagy az agyba kerülve életveszélyes állapotot is előidézhet.
A betegség egészséges életmóddal, néhány egyszerű változtatással általában megelőzhető. Érdemes több friss zöldséget és gyümölcsöt, valamint omega-3 zsírsavakban gazdag olajos magvakat és halakat fogyasztani, ezek ugyanis erősítik és védik az ereinket, és gyulladáscsökkentő hatásuk is van. Azonban a már diagnosztizált vénagyulladással küzdőknek, vagy azoknak, akik hajlamosabbak a vérrögképződésre, érdemes valamivel kevesebb K-vitamint tartalmazó ételt enni. Ez a vitamin a véralvadásban játszik rendkívül nagy szerepet.
Az egészséges vérkeringés fenntartása is fontos a phlebitis megelőzésének szempontjából. Az egyik nagyon lényeges teendő a rendszeres testmozgás, ezzel ugyanis nemcsak a vérkeringésünket serkenthetjük, de a túlzott véralvadás rizikója is csökkenthető. A mozgás egyébként a már diagnosztizált phlebitises betegeknek is jót tehet, természetesen csak a kezelőorvosunkkal való egyeztetés után kezdjünk bele bármilyen sportba. Szintén javítja a vérkeringést (számtalan más pozitív egészségügyi hatása mellett) az is, ha leszokunk a dohányzásról. Ráadásul a dohányzás az erek rugalmasságát is csökkenti, így nagyobb eséllyel alakulnak ki vénatágulatok.
A már kialakult vénagyulladás kezelésénél a gyógyszeres terápia mellett alkalmazhatunk borogatást is, ez csökkenti a kellemetlen tüneteket és gyorsítja a gyógyulást. A kompressziós harisnyák segítségével pedig megakadályozható a lábak bedagadása.