Visszérbetegség: sportolni csak okosan!

Visszérbetegség és sport. A két fogalom egyáltalán nem zárja ki egymást. Sőt, bátran edzhetnek a visszérrel küzdők is, de kifejezetten meg kell válogatniuk, hogy mit és hogyan sportolnak.

A visszértágulatokkal teli láb nem csupán esztétikailag zavaró látvány, hanem komoly fájdalmakat és szövődményeket is okozhat. A rendszeres mozgás elengedhetetlen az állapot gyorsabb romlásának megakadályozásában, de akár megelőzésként is szolgálhat a sport.

Visszér 1x1

Mivel a visszeresség kialakulását és a szövődményeket egészséges életmóddal és ésszerű sporttal kordában lehet tartani, éppen ezért kifejezetten ajánlott a testmozgás. Azonban egyáltalán nem mindegy, mihez fogunk hozzá. A legajánlottabb a futás, a kerékpározás és az úszás. Az emelgetéssel, és a nagyon megerőltető sportokkal azonban jobb vigyázni. A visszeresség lassan, évek alatt alakul ki, jellemzője, hogy a vénabillentyűk működése sérül, és az erek veszítenek rugalmasságukból, továbbá az izompumpa sem dolgozik megfelelően, így a vér pangani kezd, az erek pedig kitágulnak.

Az úszás segít a vénás pangás megszüntetésében, a hideg víz pedig összeszűkíti az kitágult ereket
Az úszás segít a vénás pangás megszüntetésében, a hideg víz pedig összeszűkíti az kitágult ereket

A visszérpanaszokat sok esetben túlsúly és a mozgásszegény életmód okozza s ezeken tovább ront az ülőmunka. A visszér kialakulásában a vénás nyomás is komoly szerepet játszik. Éppen ezért a nagy fizikai megterhelést okozó sportokat, és vénás nyomást okozó mozgásformákat jobb, ha elkerülik a visszérbetegségben szenvedők. Ide tartozik a testépítés, a súlyemelés, a saját testsúlyos gyakorlatok, továbbá az állandó ugrálással járó mozgásformák. Mivel a melegben a visszerek még inkább kitágulhatnak, éppen ezért ajánlott mellőzni a meleg környezetben végzett testmozgást is, ide tartoznak a különböző forró jóga edzések. Tévhit azonban, hogy kizárólag a meleg időben okoz panaszokat a visszér, hiszen ezek télen is jelentkezhetnek, például sok ülés vagy állás közben és után, hiszen ilyenkor extra nyomás nehezedik az erekre.

Éltető úszás

A vízi sportok és az úszás azonban mindenek előtt kifejezetten ajánlott a visszérrel élők számára, hiszen rendszeresen működteti az izompumpákat, és keringteti a vénákban a vért. Az úszás több szempontból is a legjobb választás. Először is az úszás során a hideg víz összehúzza a vénák falában lévő simaizmokat, ez pedig elősegíti a vénás visszaáramlást. Továbbá az úszók azt az áldásos hatását is élvezhetik a hideg víznek, hogy a vízbe merüléskor a testre nehezedő víz nyomása kipréseli az alsó végtagban pangó vért, s a vérrel megtelt visszerek kiürülnek. A külső nyomás, valamint a lábtempók mozgásba hozzák az izompumpát, illetve a felhajtóerő és a vízszintes testhelyzet miatt kevesebb súly nehézkedik a lábakra.

Két kerékre fel!

A másik visszereseknek kifejezetten ajánlott sport a kerékpározás. Biciklire pattanva ugyanis szintén megmozgathatók a láb izompumpái, ami elősegíti a visszerek kiürülését. Ha sem az úszás, sem a kerékpározás nem megy valamiért, s nem kell komoly túlsúlyt cipelni, akkor a séták is nagyon jó szolgálatot tehetnek, hiszen fokozzák az izompumpák működését.

20 perc séta megmentheti az életet!

Annak pedig, aki ódzkodik a kültéri mozgástól, mindenképp ajánlatos visszértornára járni. Ez egy speciális gyógytorna, olyan gyakorlatok összessége, amelyekkel az alsó végtagi pangás ellen lehet felvenni a küzdelmet. A gyógytorna során fekvő testhelyzetben a bokák, lábak mozgatása, a szív szintje fölé emelése segíti a vénák kiürülését. Fontos azonban vigyázni a mozgás elkezdése során is, a testnek szüksége van a fokozatos hozzászoktatásra. Minden esetben alaposan be kell melegíteni, és a mozgást pedig célszerű nyújtással lezárni. A bemelegítéshez és a nyújtáshoz a videómegosztó oldalakon számos remek útmutatás található. A testmozgás mellé pedig hasznos rendszeresen vénatornás gyógytornát is beiktatni a vér pangásának elkerülése érdekében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra