A vízgyűjtőkön már 2021 is szárazabb volt az átlagosnál, 2022 első hét hónapja azonban még tovább növelte ezt a hiányt. Az ország 12 vízügyi igazgatóságából tíznek a területén van érvényben vízhiány elleni készültség. A megnövekedett vízigények azonban a korábban betározott vízmennyiségből kielégíthetők. Vízkorlátozásra még sehol nincs szükség, ám a rendkívüli – öntözési idény elején nem jelzett – vízigények lekötésére csak korlátozottan van lehetőség – közölte az OVF.
A Dunán a budapesti Kvassay-zsilipnél, illetve Tasson a Sajó Elemér-műtárgyon folytatódik a szivattyús vízpótlás. Július 13-a óta mintegy 40 millió köbméter vizet, vagyis hozzávetőlegesen egy Velencei-tónyi vízmennyiséget emeltek a Dunából a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ágba, amelyet elsősorban öntözésre, illetve a halastavak üzemeltetésére használtak. A visszatartott és betározott víznek köszönhetően pedig folytatható Szolnoknál a „tudatos vízkormányzás”, aminek a legfontosabb célja továbbra is az, hogy a Kiskörei-tározóból, azaz a Tisza-tóból Szolnok ivóvízellátása és a mezőgazdasági vízigények kielégítése is biztosított legyen.
Megdöbbentő a tavaink vízállása
A Balaton átlagvízállása kedd reggel 78 centiméter volt. A következő egy hétben folytatódik a vízszint lassú csökkenése. Az előrejelzések szerint az üdülési idény végén, szeptember 1-jén a tó átlagvízállása várhatóan 70-75 centiméter körül alakul.
A Velencei-tó kedd reggeli vízállása 58 centiméter volt. A halak oxigénellátása érdekében a vízügy munkatársai több levegőztető, vízforgató berendezést telepítettek és üzemeltetnek. Az illetékes vízügyi igazgatóság hétfői mérése szerint a Velencei-tó vízminősége, az oldott oxigén koncentrációja, illetve az algaösszetétel és -mennyiség megfelelő a vízi ökoszisztéma szempontjából. Azonban a vízvesztés a tó vizének koncentrálódását okozza, ennek következtében pedig a víz számos jellemzője meghaladhatja a halak tűrőképességét, amely halpusztulást okozhat.
A március különösen száraz volt
Az OVF közölte, hogy az aszályhelyzet, a tavak és folyók rendkívül alacsony vízállása, valamint a megnövekedett öntözési igények miatt folytatja munkáját a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse, amely országosan összehangolja a vízhiánnyal összefüggésben végzett vízügyi tevékenységet. A főigazgatóság közleményében kitért arra is, hogy január óta a Duna vízgyűjtőjén az éghajlati átlaghoz képest 25 százalékos, a Tiszáén pedig 31 százalékos csapadékhiány alakult ki. Ezen belül márciusban a csapadék 79-89 százaléka hiányzott.