Ősszel akár hetekig eltarthat a lombhullás, amelynek ideje éppen egybeesik azzal az időszakkal, amikor a sünök téli álomra húzódnak – hívta fel a figyelmet az InfoRádiónak nyilatkozva Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. A szakember szerint nemcsak emiatt érdemes helyben tartani a leveleket ahelyett, hogy például elszállíttatnánk, hanem azért is, mert a lehullott levelek a talajt is védik.
Ha a hőmérséklet tartósan 8 fok alá süllyed, a sünök egy 5-6 órán keresztül tartó biológiai folyamat során téli álomba merülnek. Ezután életfunkcióik hónapokon át alacsony szinten működnek tovább, és ha fel is ébrednek ez idő alatt, hamar visszaalszanak. Téli álmuk alatt a sünök legtöbbször a kertekben, parkokban felhalmozott lombkupacok mélyén keresnek menedéket.
Orbán Zoltán szerint szemléletváltásra lenne szükség, mert a napjainkra kialakult gyakorlat nagyon káros a zöldfelületek kezelésében. Hangsúlyozta, a leveleket nem kellene elszállítani onnan, ahol a fák és bokrok lehullatták azokat. A mérsékelt övben ugyanis nélkülözhetetlen tápanyagforrást jelentenek a talaj számára a lombhullató erdőzónában. „Ha nincs lebomló levél és nincs humusztartalma a talajnak, akkor a talaj vízmegtartó képessége a töredékére esik vissza” – emelte ki a szakértő.
Hozzátette, sokkal célszerűbb inkább helyben komposztálni a lehullott lombkoronát. Ehhez csupán egy komposztkeretre van szükség, amelynek alsó részén érdemes kétökölnyi lyukakat vágni, menedéket kínálva a téli hideg elől olyan állatoknak, mint a sünök, gyíkok, békák és fontos beporzó rovarok, például a poszméhek nőstényei.